O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirining tegishli buyrug‘i bilan Sattorov Salohiddin Ulug‘bekovich Samarqand viloyati adliya boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga tayinlandi.
S.Sattorov 1980-yilda Samarqand viloyati Past darg’om tumanida tug’ilgan. Ushbu tayinlovga qadar Sirdaryo viloyati adliya boshqarmasi boshlig’i lavozimida faoliyat olib borgan.
Ma’lumot o’rnida, bugungi kunga qadar Samarqand viloyati adliya boshqarmasini boshqargan Nuriyev Salohiddin Samadovich Adliya vazirligining tegishli buyrug’i bilan o’z faoliyatini Qashqadaryo viloyatida davom ettirishi belgilangan.

Sattarov Salohiddin Ulugbekovich has been appointed to the position of the head of the department of justice of the Samarkand region by the relevant order of the minister of justice of the Republic of Uzbekistan.
S.Sattarov was born in Pasdargom district of Samarkand Region in 1980. Before this appointment, he worked as the head of the justice department of Sirdarya region.
According to information, Nuriyev Salahiddin Samadovich, who headed the justice department of Samarkand region until now, will continue his activities in Kashkadarya region by the relevant order of the Ministry of Justice.