Xitoyning yirik ishlab chiqaruvchilari bilan uchrashuv
Birinchi manzil Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonining Urumchi shahri bo‘ldi. Unda viloyat rahbari Xitoyning yetakchi sanoatchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muloqot ishtirokchilari orasida Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonidagi birinchi davlat darajasidagi iqtisodiy va texnologik rivojlanish zonasi – Urumchi iqtisodiy va texnologik rivojlanish zonasi (Urumqi Economic and Technological Development Zone) rahbariyati ham bor. Tashkilot ko'p funksiyali bo‘lib, unda 9000 dan ortiq kompaniya ro'yxatga olingan. Ushbu korxonalardan 43 tasi har yili 100 million yuan (taxminan 14,8 million AQSh dollari) dan ortiq yillik sanoat mahsuloti ishlab chiqarishga erishgan.
Keyingi muloqot barcha o‘lchamdagi yuqori sifatli (Premium class) shinalar ishlab chiqaruvchi va yetkazib beruvchi Sailun Group vakillari bilan bo’ldi. Sailun dunyodagi TOP 20 ta eng yaxshi shinalar ishlab chiqaruvchilardan biridir. Kompaniya Sindao, Dongying, Shenyang, Veyfang, Vetnam va Kambodjada shinalar ishlab chiqarish bazalariga ega va Dongjiakou, Meksika va Indoneziyada shinalar ishlab chiqarish bazalarini qurishni rejalashtirmoqda. Ayni paytda Sailun Group yiliga 26 million to'liq po'latdan yasalgan radial shinalar, 103 million yarim po'latdan yasalgan radial shinalar va 447 ming tonna yo'ltanlamas shinalar ishlab chiqarish quvvatini qurishni rejalashtirmoqda. Kompaniyaning mahsulot savdosi Xitoy, Shimoliy Amerika, Yevropa, Osiyo va Afrika kabi 180 dan ortiq mamlakat va mintaqalarni qamrab oladi.

Meeting with major Chinese manufacturers
The Samarkand delegation headed by regional governor Erkinjon Turdimov is in the People's Republic of China as we have reported earlier.
The first destination was in the city of Urumqi of Xinjiang-Uyghur autonomous region. The head of the region held meetings with leading Chinese industrialists there. Among the participants of meeting is the leadership of Urumqi economic and technological development zone, the first state-level economic and technological development zone in the Xinjiang-Uygur autonomous region. The organization is multifunctional and more than 9,000 companies are registered in it. 43 of these enterprises have achieved an annual industrial output of more than 100 million yuan (about 14.8 million US dollars) each year.
The next conversation was with representatives of Sailun Group, a manufacturer and supplier of premium class tires of all sizes. Sailun is one of the TOP 20 best tire manufacturers in the world. The company has tire production bases in Qingdao, Dongying, Shenyang, Weifang, Vietnam and Cambodia, and plans to build tire production bases in Dongjiakou, Mexico and Indonesia. Currently, Sailun Group plans to build annual production capacity of 26 million full steel radial tires, 103 million half steel radial tires, and 447,000 tons of off-road tires. The company's product sales cover more than 180 countries and regions, including China, North America, Europe, Asia and Africa. During the meetings, directions of cooperation involving Chinese investment in Samarkand were discussed.