Xalqaro forum ishtirokchilari kuzatib qo‘yildi
Samarqandda shu yilning 9–10-iyul kunlari bo‘lib o‘tgan «I Xalqaro Islom sivilizatsiyasi forumi: tinchlik, bag‘rikenglik va ilm-ma’rifat yo‘li» mavzusidagi nufuzli anjuman o‘z ishini yakunladi.
Forum doirasida dunyoning 50 dan ortiq mamlakatidan tashrif buyurgan olimlar, ulamolar, davlat va jamoat arboblari o‘zaro muloqot qilib, islom sivilizatsiyasining boy ilmiy-ma’naviy merosi, tinchlik va bag‘rikenglik g‘oyalarini keng targ‘ib etish, xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Kecha viloyat hokimi Adiz Boboyev Samarqand temiryo‘l vokzalida forum ishtirokchilarini kuzatib qo‘ydi.
Xorijlik ishtirokchilar forumning yuksak tashkiliy saviyada o‘tkazilgani, yaratilgan qulay sharoitlar hamda Samarqandga xos samimiy va sharqona mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdilar.
Ular qadimiy va navqiron Samarqandda o‘tgan mazkur xalqaro forum nafaqat ilmiy muloqot maydoni, balki turli xalqlar va madaniyatlar o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qilgan muhim platformaga aylanganini alohida ta’kidladilar.
Mazkur xalqaro forum Samarqandning jahon ilm-fani va sivilizatsiyalar muloqoti markazlaridan biri sifatidagi nufuzini yana bir bor namoyon etib, O‘zbekistonning tinchlik, bag‘rikenglik va ma’rifat tamoyillariga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.

The prestigious conference “the first international forum of islamic civilization: The Path of Peace, Tolerance and Science and Enlightenment”, held in Samarkand on July 9-10 of this year, has completed its work.
Within the framework of the forum, scientists, scholars, state and public figures from more than 50 countries of the world communicated with each other and exchanged views on the rich scientific and spiritual heritage of Islamic civilization, the widespread promotion of the ideas of peace and tolerance, and the strengthening of international scientific cooperation. Yesterday, Adiz Boboev, the governor of the region, saw off the forum participants at the Samarkand railway station. Foreign participants expressed gratitude for the high organizational level of the forum, the created favorable conditions, and the sincere and oriental hospitality typical of Samarkand. They emphasized that this international forum, held in ancient and pristine Samarkand, has become not only a place for scientific dialogue, but also an important platform that has served to strengthen mutual trust and solidarity between different peoples and cultures. This international forum once again demonstrated the prestige of Samarkand as one of the centers of world science and dialogue of civilizations, and once again confirmed Uzbekistan's commitment to the principles of peace, tolerance and enlightenment.