Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev bilan uchrashuvda Laslo Vindish O‘zbekistondagi islohotlar, xalqaro darajadagi ochiq va pragmatik tashqi siyosatni e’tirof etdi.
Muloqotda O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi ko‘p yillik do‘stlik va birodarlik aloqalariga hamda ikki xalq o‘rtasidagi munosabatlarning tarixiy ahamiyatiga to‘xtalib o‘tildi. Xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha ikki mamlakatning qarash va yondashuvlari o‘xshash va yaqin ekanligi taʼkidlandi.
Oʻzbek va venger xalqlarini mushtarak tarixiy ildizlar, yaqin hamkorlik rishtalari bogʻlab turadi. Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston va Vengriya oʻrtasidagi har tomonlanma hamkorlik mustahkamlanib bormoqda. Laslo Vindish boshchiligidagi delagatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida oʻzbek-venger munosabatlarining yanada rivojlanishiga xizmat qiladi,-dedi viloyat rahbari Adiz Boboyev.
Uchrashuvda Vengriya davlat audit idorasi raisi Laslo Vindish qadimiy Samarqand unda katta tassurot qoldirgani, bu shahardagi tarixiylik va zamonaviylik aks etgan jihatlar vengriyalik sayyohlarni ham bekorga jalb etmasligini o‘z ko‘zlarim bilan ko‘rdim deya fikr bildirdi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish va yangi tashabbuslarni amalga oshirish ustida faol ishlashga tayyor ekanini bildirishdi.

During a meeting with the acting governor of Samarkand region, Laszlo Windis acknowledged the reforms in Uzbekistan, its open and pragmatic foreign policy at the international level.
The conversation touched upon the long-standing friendship and brotherly ties between Uzbekistan and Hungary, as well as the historical significance of relations between the two peoples. It was noted that the views and approaches of the two countries on international and regional issues are similar and close.
The Uzbek and Hungarian peoples are connected by common historical roots and close ties of cooperation. In recent years, all-round cooperation between Uzbekistan and Hungary has been strengthening. The visit of the delegation led by Laszlo Windis to our country will serve the further development of Uzbek-Hungarian relations, - said the head of the region, Adiz Boboev.
At the meeting, the Chairman of the Hungarian State Audit Office, Laszlo Windisch, expressed his opinion that ancient Samarkand left a great impression on him, and that he saw with his own eyes that the historical and modern aspects of this city attract Hungarian tourists for a reason.
The parties expressed their readiness to actively work on deepening mutual cooperation and implementing new initiatives.