Urgutga temiryo‘l tarmog‘i tortish ishlari boshlandi
Joriy yilning fevral oyidan boshlab viloyatning Samarqand shahri va Urgut tumanini bog‘lovchi temiryo‘l qurilishiga kirishilgan edi.
Uzunligi 55 kilometr bo‘lgan yangi tarmoq “Toshtemiryo‘lloyiha” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan ishlab chiqilgan bosh reja bo‘yicha zamonaviy muhandislik yechimlari hisobga olingan holda barpo etilmoqda.
Samarqand shahar hududidan boshlanuvchi yangi temiryo‘l tarmog‘i Jomboy tumanidagi “MAN” zavodi yaqinidan 4R-238 avtomobil yo‘lini kesib, Zarafshon daryosi bo‘ylab o‘tadi va ushbu daryo ustida barpo etiladigan ko‘prik orqali Urgut tumaniga boradi.
Bugun yangi temiryo‘l tarmog‘ini tortish ishlari boshlandi.
Temiryo‘l tarmog‘i tortish tadbirida ishtirok etgan viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev yangi temiryo‘l tarmog‘i aholining uzog‘ini yaqin qilishi, turizm, savdo-sotiq va ishlab chiqilayotgan mahsulotlarni eksport qilish imkoniyatini yanada oshirishini ta’kidladi.
Mazkur temiryo‘l o‘tadigan 55 kilometr yo‘lning 25 kilometrida temiryo‘l tarmog‘i tortish uchun qurilish-montaj ishlari olib borilgan. Shuningdek, ikkita vokzal qurilishi boshlangan bo‘lib, birinchisi Urgut shahrida, ikkinchisi Urgutning Tojikiston Respublikasi bilan chegaradosh Jartepa hududida bo‘ladi.

The new 55-kilometer network is being built according to the master plan developed by the “Toshtemiryullloyiha” Limited Liability Company, taking into account modern engineering solutions. The new railway network, which will start in the territory of the city of Samarkand, will cross the 4R-238 highway near the company called ”MAN” in the Jomboy district, pass along the Zarafshan River and reach the Urgut district via a bridge to be built over this river.
Today, construction of the new railway network has began. Acting regional governor Adiz Boboev, who participated in the railway construction event, noted that the new railway network will bring people closer together and further increase the opportunities for tourism, trade, and export of manufactured products. Construction and installation work has been carried out on 25 kilometers of the 55-kilometer route to lay the railway line. Construction of two stations has also begun, the first in the city of Urgut, the second in the Jartepa area of Urgut, bordering the Republic of Tajikistan.