Shimoliy-Sharqiy Osiyo davlatlari hududiy ma’muriyatlari uyushmasi bilan hamkorlik qilinadi
Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev hamda Shimoliy-Sharqiy Osiyo davlatlari hududiy mamuriyatlari uyushmasi rahbariyatining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Dastlab Samarqand viloyati delegatsiyasi a’zolariga uyushma faoliyati haqida ma’lumotlar berildi. 1996-yilda tashkil etilgan ushbu uyushmaga Xitoy, Yaponiya, Janubiy Koreya Respublikasi, Mo‘g‘uliston, KXDR va Rossiya Federatsiyasining 82 ta hududiy ma’muriyati a’zo bo‘lib, ushbu hududlarda yashovchi umumiy aholi soni 700 million nafarni tashkil etadi.
Uyushma shuningdek, Yevropa Hududlari Assambleyasi, Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha mintaqaviy harakatlar xalqaro tashkiloti va Barqarorlik uchun mahalliy hokimliklarning xalqaro assotsiatsiyasi kabi xalqaro tashkilotlar bilan ham hamkorlik qilib kelmoqda.
Tashkilot tenglik va adolat tamoyillariga asoslanib, boshqaruv, iqtisodiyot va madaniyat kabi barcha sohalarda almashinuv va hamkorlikni rivojlantirish orqali Shimoliy-Sharqiy Osiyoning umumiy rivojlanishiga hissa qo‘shib kelmoqda.
Muloqotda Samarqand viloyati bilan hamkorlik o‘rnatish va bu jarayonda yangi imkoniyatlarni ishga solish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.

Collaboration with the Association of Regional Administrations of Northeast Asia
A meeting was held between Adiz Boboev, who is the acting governor of Samarkand region, and the leadership of the Association of Regional Administrations of Northeast Asia.
Initially, the members of Samarkand region delegation were provided with information about the activities of the association. This association Established in 1996 includes 82 regional administrations of China, Japan, the Republic of South Korea, Mongolia, the DPRK and the Russian Federation, with a total population of 700 million people. The association also cooperates with international organizations such as the Assembly of European regions, the International Organization for Regional Action on Climate Change, and the International Association of local governments for sustainability. The organization, based on the principles of equality and justice, contributes to the overall development of Northeast Asia by promoting exchanges and cooperation in all areas, including governance, economics, and culture. The talks also touched upon the issues of establishing cooperation with the Samarkand region and exploring new opportunities in this process.