Samarqandda nufuzli forum boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi narkotiklar va o‘qotar qurollarni nazorat qilish agentligi hamda BMTning narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamkorligida o‘tkazilayotgan nufuzli anjuman avvalida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning forum qatnashchilariga murojaatini Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva o‘qib eshittirdi.
Murojaatda mamlakatimizda narkojinoyatlarga qarshi kurashish va bu illatning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, giyohvandlikninn barvaqt oldini olish, samarali davolash, narkojinoyatlarga qarshi kurashish yo‘nalishida 50 dan ortiq davlat va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qilinayotgani qayd etilgan. Shuningdek, bu boradagi ishlarni takomillashtirish maqsadida davlatimiz rahbari tomonidan muhim tashabbuslar ilgari surildi.
Forumda BMT narkotiklar va jinoyatlar bo‘yicha boshqarmasi ijrochi direktori Bo Matiasen so‘zga chiqdi.
Forumda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Yevropa Ittifoqi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti, Jahon bojxona tashkiloti hamda boshqa 20 dan ortiq nufuzli xalqaro tashkilotlar vakillari, 50 ga yaqin davlatdan huquqni muhofaza qiluvchi organlar rahbarlari va 500 dan ko‘proq xalqaro ekspertlar hamda soha mutaxassislari qatnashmoqda.

Prestigious forum has started in Samarkand
A global forum on the topic of “Combating transnational drug threats to ensure public health and security” has opened.
At the beginning of the prestigious conference, which is being held in cooperation with the Agency for the Control of Drugs and Firearms under the Administration of the president of the Republic of Uzbekistan and the UN Office on Drugs and Crime, the Head of the Presidential Administration, Saida Mirziyoeva, read out an address from the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev to the forum participants. The address noted the work being carried out in our country to combat drug crimes and prevent this scourge, cooperation with more than 50 states and international organizations in the areas of early prevention, effective treatment of drug addiction, and combating drug crimes. In addition, the head of our state put forward important initiatives to improve work in this area. Bo Mathiassen, Executive Director of the UN Office on Drugs and Crime, spoke at the forum. The forum is attended by representatives of the United Nations, the European Union, the Shanghai Cooperation Organization, the Commonwealth of Independent States, the World Health Organization, the World Customs Organization and more than 20 other influential international organizations, heads of law enforcement agencies from about 50 countries, and more than 500 international experts and specialists in the field.