Samarqandda Koreya kompaniyalari bilan hamkorlikda tekstil korxonalari tashkil etiladi
Muloqotda dastlab Janubiy Koreya kompaniyasi tomonidan Samarqand viloyatiga kiritilgan investitsiyalar, korxonalar faoliyati haqida to‘xtalib o‘tildi.
Youngone Corporation kompaniyasining O‘zbekistonga kiritgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari miqdori 28 million dollardan ortiqni tashkil etadi. Dastlab Samarqandda tekstil yo‘nalishida “SAMARKAND APPAREL”, keyinchalik Toshkent viloyatining Bo‘ka tumanida “BUKA SPORTS WEAR” xorijiy korxonalari faoliyat boshlagan. Hozirda ushbu korxonalarda 1200 nafarga yaqin doimiy ish o‘rni yaratilgan.
Uchrashuvda kelgusi ikki yila yana 30 million dollar miqdorida qo‘shimcha investitsiya kiritib, ishlab chiqarish va eksport hajmini yanada kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.
“SAMARKAND APPAREL” xorijiy korxonasi tomonidan so‘nggi bir yarim yil ichida Janubiy Koreya bozoriga AQSHning “The North Face” hamda Yevropa bozoriga, xususan Germaniyaga, mashhur jahon brendi hisoblangan “Engelbert Strauss” brendiga tayyor kiyim-kechak mahsulotlari eksportini amalga oshirib kelayotgani ma’lum qilindi.
Viloyat rahbari Adiz Boboyev Janubiy Koreya kompaniyasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish, viloyatning aholi gavjum hududlarida ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish yuzasidan takliflarini berdi. Tashkil etiladigan yangi korxonalar aholi bandligini ta’minlashda ham muhim ahamiyatga ega bo‘lishi ta’kidlandi. Bu yo‘nalishda qonun doirasida barcha yordamlar ko‘rsatilishi bildirildi.

The meeting initially focused on the investments made by the South Korean company in Samarkand region and the activities of the enterprises. The amount of direct investments made by the Youngone corporation in Uzbekistan amounts to more than $28 million. Initially, the foreign enterprises “SAMARKAND APPAREL” in the textile sector began operating in Samarkand, and later “BUKA SPORTS WEAR” in the Buka district of Tashkent region. Currently, about 1,200 permanent jobs have been created in these enterprises. At the meeting, views were exchanged on further expanding production and export volumes by making additional investments in the amount of $30 million in the next two years. It was reported that the foreign enterprise “SAMARKAND APPAREL” has been exporting ready-made clothing products to the South Korean market for the past year and a half under the US brand “The North Face” and the famous global brand “Engelbert Strauss” to the European market, in particular to Germany.
The head of the region, Adiz Boboev, made proposals for further developing cooperation with the South Korean company and establishing manufacturing enterprises in densely populated areas of the region. It was noted that the new enterprises to be established will also be important in ensuring employment. It was reported that all assistance will be provided in this area within the framework of the law. The management of Youngone corporation expressed interest in expanding the activities of the “El Merosi” cultural center in Samarkand, launching new capacities, and implementing innovations in the textile industry.