Samarqandda “Kasblar festivali” tashkil etildi
Mazkur tadbir yoshlarning kasb tanlashdagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish, ularni mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlar bilan yaqindan tanishtirish imkonini yaratdi.
Festivalda viloyat hokimi Adiz Boboyev ishtirok etib, yoshlar bilan muloqotda bo‘ldi. Bugungi kunda zamonaviy kasblarni egallash, malakali kadr bo‘lib yetishish har bir yoshning oldida turgan ustuvor vazifalardan biri ekani ta’kidlandi.
Viloyatda bugungi kunda 60 ta texnikum faoliyat yuritib, ularda 130 dan ortiq zamonaviy kasb va mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda. Ushbu tadbir ana shu imkoniyatlarni keng jamoatchilikka yetkazish, yoshlarni o‘z qiziqish va qobiliyatlariga mos ravishda kasb tanlashga yo‘naltirishga xizmat qildi. Tadbir doirasida 20 dan ortiq zamonaviy va talab yuqori bo‘lgan kasblar bo‘yicha ko‘rgazmalar va amaliy namoyishlar tashkil etildi.
Festivalda ishtirokchilarga turli sohalar — sanoat, xizmat ko‘rsatish, axborot texnologiyalari, tibbiyot hamda tadbirkorlik yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Festival davomida yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan kasblar bo‘yicha mutaxassislar bilan bevosita suhbatlashdi. Bunday tadbirlar ularning kasbiy yo‘nalishini aniqlashda muhim o‘rin tutadi.

“Festival of Professions” has been organized in Samarkand
A “Festival of Professions” was held in Samarkand on the occasion of May 5 – “Day of Professions and Labor’.
This event created an opportunity to expand the knowledge and imagination of young people in choosing a profession, to familiarize them with areas that are in high demand in the labor mark. Adiz Boboev, the governor of the region, participated in the festival and had a conversation with young people. It was noted that today, mastering modern professions and becoming qualified personnel is one of the priority tasks facing every young person. Today, 60 technical schools are operating in the region, where more than 130 modern professions and specialties are being trained. This event served to bring these opportunities to the general public and to guide young people in choosing a profession in accordance with their interests and abilities. Exhibitions and practical demonstrations were organized as part of the event on more than 20 modern and highly demanded professions. The festival provided participants with detailed information about various sectors - industry, services, information technology, medicine, and entrepreneurship. During the festival, young people directly talked with experts in the professions they were interested in. Such events play an important role in determining their professional direction.