Samarqandda dzyudoga e'tibor oshadi
Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev O`zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Aziz Kamilov hamda Olimpiada chempioni Diyora Keldiyorova bilan uchrashdi.
Muloqotda viloyatimizda dzyudo maktabini rivojlantirish va ushbu yakkakurash turini ommalashtirish borasidagi bajarilishi lozim bo`lgan masalalari ko‘rib chiqildi. Samarqand viloyati yakkakurash sport turlari, xususan dzyudoda potensiali yuqori hisoblanadi. Oʻtgan yillar davomida viloyat dzyudochilarining qoʻlga kiritgan yutuqlari buni tasdiqlaydi.
2024-yilda viloyat sportchilari respublika musobaqalarida 54 ta oltin, 15 ta kumush, 23 bronza meddalarini qo`lga kiritgan. Xalqaro turnilarda 1 ta oltin, 1 ta kumush, 4 bronza meddalar sohibi bo`lgan. Ushbu natijalar bilan chegaralanib qolmay, viloyatda dzyudoni yanada rivojlantirish, yangi bosqichga olib chiqish zarur, dedi viloyat rahbari.
Viloyatimizda sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish va sportning ommaviyligini oshirish orqali sportning barcha turlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, yoshlar, ayniqsa, qizlarni sportga keng jalb etish, zamonaviy sport infratuzilmasini yaratish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni davomiy bo`lishi kerakli, bunda O`zbekiston dzyudo federatsiyasining ko`maki muhim ekanligini Adiz Boboyev alohida qayd etib o`tdi.
Uchrashuvda sportchilar, murabbiylar va hakamlarni tayyorlashda viloyat federatsiyaning texnik ko‘magini kengaytirish, iqtidorlarni saralashning samarali mexanizmini joriy qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

It is going to rise to pay attention to Judo in Samarkand
Adiz Boboev, who is an acting governor of Samarkand region, has met with Aziz Kamilov, chairman of the Judo Federation of Uzbekistan  and Olympic champion Diyora Keldiyorova.
The issues related to the development of a judo school in our region and the popularization of this martial art were discussed at the meeting. Samarkand region has a high potential for martial arts, in particular judo. This is confirmed by the achievements of regional judokas over the past years. In 2024, regional athletes won 54 gold, 15 silver, and 23 bronze medals at  competitions held in Republic. They won 1 gold, 1 silver, and 4 bronze medals at international tournaments. It is necessary not to limit ourselves to these results, but to further develop judo in the region and bring it to a new level, said the head of the region. Adiz Boboev emphasized that it is necessary to continue the large-scale reforms being implemented in our region to promote a healthy lifestyle and increase the popularity of sports, to comprehensively support all types of sports, to widely involve young people, especially girls, in sports, and to create a modern sports infrastructure, and that the assistance of the Judo Federation of Uzbekistan is important in this. At the meeting, special attention was paid to the issues of expanding the technical assistance of the regional federation in the training of athletes, coaches and referees, and introducing an effective mechanism for selecting talents.