Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev AQShga safari doirasida Missuri shtati Vakillar palatasi spikeri Chad Perkins va bir guruh Senat a’zolari bilan uchrashdi.
Unda viloyat rahbari Adiz Boboyev davlat rahbarlari o‘rtasidagi muloqotlar va uchrashuvlar natijasida O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi yillarda yuqori darajada rivojlanayotganini alohida ta’kidladi.
Shu bilan birga, Samarqand viloyatida Amerika kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ortib borayotgani ham e’tirof etildi.
Natijada o‘zaro savdo aloqalari ham kengayib, 2025-yil yakunlariga ko‘ra Samarqand viloyati va AQSh o‘rtasidagi tovar aylanmasi 15 million dollarga yetgani ma’lum qilindi. Bugungi kunda viloyatdan Amerika bozoriga mayiz, quritilgan meva-sabzavotlar, gilam va gilam mahsulotlari, konserva, ichimliklar hamda qalampir kabi mahsulotlar eksport qilinmoqda.
Muzokaralar chog‘ida istiqboldagi hamkorlik yo‘nalishlari ham muhokama qilindi. Xususan, Missuri shtati qonunchilik va biznes doiralari delegatsiyasining Samarqand viloyatiga tashrifini tashkil etish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat sanoati, logistika, IT va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni kengaytirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Uchrashuvdan so‘ng Adiz Boboyev Missuri shtati Bosh assambleyasi majlisida Vakillar palatasi deputatlari hamda senatorlarga tanishtirildi. Bu esa o‘z navbatida ikki hudud o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega.
Kiritilgan vaqti: 13/05/2026 18:18.   Ko‘rilganligi: 1055
Material manzili: https://samarkand.uz/press/news/samarqand-viloyati-hokimi-adiz-boboyev-aqshga-safari-doirasida-missuri-shtati-vakillar-palatasi-spikeri-chad-perkins-va-bir-guruh-senat-azolari-bilan-uchrashdi

Adiz Boboev, the governor of the region, emphasized at the meeting that relations between Uzbekistan and the United States have been developing at a high level in recent years as a result of dialogues and meetings between the heads of state.
At the same time, it was recognized that the number of enterprises with American capital in the Samarkand region is increasing. As a result, trade relations have expanded, and it was reported that by the end of 2025, the trade turnover between the Samarkand region and the United States will reach $15 million. Today, the region exports products such as raisins, dried fruits and vegetables, carpets and carpet products, canned goods, beverages, and pepper to the American market. During the talks, future areas of cooperation were also discussed. In particular, proposals were put forward to organize a visit of a delegation of Missouri legislative and business circles to the Samarkand region, to develop cooperation between higher education institutions, as well as to expand joint projects in the fields of agriculture, food industry, logistics, IT and tourism. After the meeting, Adiz Boboev was introduced to deputies of the House of Representatives and senators at a session of the Missouri General Assembly. This, in turn, is important in strengthening political and economic ties between the two regions.