Samarqand – Milan: innovatsiya, ta’lim va tibbiyotda hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi
Bu uchrashuv Italiya bilan texnologiya, ta’lim va tibbiyot sohalarida strategik hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda muhim qadam bo‘ldi.
Samarqand delegatsiyasi Milano Innovation District (MIND)da joylashgan Principia markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Ushbu markaz 2015-yilda EKSPO hududida barpo etilgan bo‘lib, bugungi kunda Italiyadagi eng yirik shaharni rivojlantirish va innovatsion ekotizim markazlaridan biri hisoblanadi.
Tashrif doirasida Milan universiteti rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazildi. Unda Samarqandda muhandislik va raqamli texnologiyalar bo‘yicha birgalikda ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, industry 4.0 sohasida professorl-o’qituvchilar va talabalar almashinuvini tashkil etish, ilmiy-tadqiqot loyihalarda hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Shu kuni delegatsiya Italiyaning eng ilg‘or tibbiyot muassasalaridan biri – Ospedale Galeazzi – IRCCS rahbariyati bilan ham uchrashdi. Bu shifoxona ortopediya, sport tibbiyoti va qayta tiklovchi jarrohlik sohalarida Yevropada peshqadamlardan hisoblanadi.
Uchrashuv davomida Samarqandda zamonaviy tibbiyot markazini tashkil etishda Galeazzi tajribasidan foydalanish, tibbiyot kadrlarini o‘qitish, stajirovka va malaka oshirish sohalarida hamkorlik o‘rnatish, tashxis va innovatsion davolash texnologiyalarini joriy etish masalalari ko‘rib chiqildi.

Samarkand - Milan: cooperation in innovation, education and medicine is going to be established
A delegation led by the acting governor of Samarkand region A. Boboev visited the Principia (formerly Arexpo) center in Milan.
This meeting was an important step in establishing strategic cooperation with Italy in the fields of technology, education and medicine. The Samarkand delegation got acquainted with the activities of the Principia center located in the Milano Innovation District (MIND). This center was established in 2015 on the territory of EXPO and is today one of the largest urban development and innovation ecosystem centers in Italy. As part of the visit, a meeting was held with the leadership of the University of Milan. The issues of establishing joint educational programs in engineering and digital technologies in Samarkand, organizing the exchange of professors and teachers and students in the field of industry 4.0, and cooperation in research projects were discussed. On the same day, the delegation also met with the leadership of one of the most advanced medical institutions in Italy - Ospedale Galeazzi - IRCCS. This hospital is one of the leaders in Europe in the fields of orthopedics, sports medicine and reconstructive surgery. During the meeting, issues of using Galeazzi's experience in establishing a modern medical center in Samarkand, establishing cooperation in the areas of training, internships and advanced training of medical personnel, and introducing innovative diagnostic and treatment technologies were considered.