Samarqand davlat arxitektura-qurilish universitetida viloyat hokimi huzuridagi tadbirkorlar jamoatchilik maslahat Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Tadbirda Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev, Kengash a’zolari, mahalliy tadbirkorlar hamda oliy ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda hududda kadrlar tayyorlash sifatini oshirish, ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokamalar markazida Samarqand viloyatidagi ta’lim muassasalari bilan tadbirkorlik sub’yektlari o‘rtasida dual ta’lim tamoyillari asosida hamkorlikni kengaytirish masalasi bo‘ldi. Xususan, talabalarni ishlab chiqarish jarayonlariga bevosita jalb etish, amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish, ilmiy tadqiqotlarni real sektor ehtiyojlari bilan uyg‘unlashtirish yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Samarqand davlat arxitektura-qurilish universiteti yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Sherzod Uzoqov universitet faoliyati va xalqaro hamkorlik haqida to‘xtalib o‘tdi.
Ta’kidlanishicha, bugungi kunda universitetda 9 mingga yaqin talaba tahsil olmoqda va ularga 400 nafarga yaqin professor-o‘qituvchilar ta’lim bermoqda. Oliy ta’lim muassasasi tarkibida 4 ta fakultet faoliyat yuritib, ta’lim jarayoni 39 ta bakalavriat, 13 ta magistratura hamda 16 ta doktorantura yo‘nalishlari asosida tashkil etilgan.
Viloyat hokimi Adiz Boboyev ta’lim muassasalari va tadbirkorlar o‘rtasidagi yaqin hamkorlik hudud iqtisodiyotini rivojlantirish, raqobatbardosh va zamonaviy kadrlar tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. Shuningdek, tadbirkorlar tomonidan bildirilgan taklif va tashabbuslar asosida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish zarurligi qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida dual ta’limni joriy etish, qo‘shma ilmiy-tadqiqot ishlarini yo‘lga qo‘yish hamda oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarini ish bilan ta’minlashga qaratilgan aniq vazifalar belgilab olindi.

The next meeting of the Public Advisory Council of Entrepreneurs under the regional governor has been held at the Samarkand State University of Architecture and Construction
Adiz Boboev, the governor of Samarkand region, as well as members of the Council, local entrepreneurs and heads of higher education institutions took part in the event.
The meeting paid special attention to the issues of improving the quality of personnel training in the region, strengthening cooperation between education and production. The focus of the discussions was on expanding cooperation between educational institutions and business entities in the Samarkand region based on the principles of dual education. In particular, views were exchanged on the areas of direct involvement of students in production processes, the formation of practical skills, and the harmonization of scientific research with the needs of the real sector. The first vice-rector for youth issues and spiritual and educational affairs of the Samarkand State University of Architecture and Construction, Sherzod Uzakov, spoke about the activities of the university and international cooperation. It is noted that today about 9 thousand students are studying at the university and about 400 professors and teachers teach them. The higher education institution has 4 faculties, and the educational process is organized on the basis of 39 bachelor's, 13 master's and 16 doctoral programs. The governor of the region, Adiz Boboev noted that close cooperation between educational institutions and entrepreneurs is of great importance in developing the regional economy and training competitive and modern personnel. He also noted the need to implement joint projects based on the proposals and initiatives submitted by entrepreneurs. At the end of the meeting, specific tasks were set to introduce dual education, establish joint research work, and provide employment to graduates of higher education institutions.