QO‘SHRABOT TAJRIBASI TAQDIMOTI O‘TKAZILDI
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi majlisida kambag‘allikdan xoli hududga aylantirish bo‘yicha “Qo‘shrabot tajribasi” taqdimoti o‘tkazildi.
Videoselektor shaklida majlisda ishtirok etgan viloyatimiz vakillari tomonidan o‘tgan 2024-yilda Qo‘shrabot tumanida amalga oshirilgan ishlar haqida hisobot-taqdimot qilindi.
Unda o‘tgan yilda tumanda yagona ijtimoiy himoya reestrida jami 4809 ta kambag‘al oila ro‘yxati shakillantirilib, toifalarga ajratilganligi hamda ularni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha individual rejalar ishlab chiqilganligi bildirildi. Shu bilan birga, reestrdagi 1750 nafar fuqarolarning doimiy bandligi ta`minlanganligi ma`lum qilindi.
Qo‘shrabot tumanida 2024-yilda hududiy investitsiya dasturi doirasida umumiy qiymati 24,9 mln. AQSh dollari bo‘lgan 42 ta loyihalar amalga oshirilib, 850 ta yangi ish o‘rni yaratilgan. 2025-yilda esa yana 56 ta loyihani amalga oshirish orqali, 907 ta yangi ish o‘rni yaratilishi belgilangan. 2024-yilda oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 2339 ta loyihaga 35,1 mlrd. so‘mlik kredit mablag‘lari ajratilgan. Joriy yilda esa oilaviy tadbirkorlik uchun 45,0 mlrd. so‘mdan ortiq miqdorda kredit ajratish belgilangan.
Taqdimotda shuningdek, ta`lim olish va kasb-hunarga o‘rgatish, kafolatlangan davlat tibbiy xizmatidan foydalanish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida ham aniq misollar bilan ijobiy ishlar ko‘rsatib berildi.

The presentation of Kushrabot district experience has been held
A presentation has been held on the topic of a poverty-free region, “Kushrabot is ready” at the meeting of the Senate Council of the Supreme Assembly of the Republic of Uzbekistan today.
The head of our region, who participated in the videoconference meeting, presented a report-presentation on the work carried out in the Kushrabot district in 2024. It was reported that a total of 4,809 poor families were listed in the unified social protection register in the district, divided into strata, and individual plans were developed to lift them out of poverty last year. At the same time, it is reported that permanent employment was provided to 1,750 people from the register. The regional investment program in the Kushrabot district in 2024 has a total value of 24.9 million 42 projects worth US dollars have been implemented, creating 80 new jobs. In 2025, 907 new jobs can be created by implementing another 56 projects. In 2024, the entrepreneurship program allocated 35.1 billion soums of credit funds to 2,339 projects. This year, more than 45.0 billion soums of loans were received for the main entrepreneurship. The presentation also showed examples of the work carried out on specific and vocational training, guaranteed state medical care.