Muloqotda bankning O‘zbekiston hududida zamonaviy umumta'lim maktablarini barpo etish loyihasi haqida so‘z yuritildi.
Respublika miqyosida bank tomonidan umumiy qiymati 500 million dollarni tashkil etadigan loyiha amalga oshiriladi.
Dastlabki bosqichda loyiha uchun 200 million dollar ajratilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, unda qatnov koeffisiyenti yuqori bo‘lgan maktablar tanlab olinib, rekonstruksiya qilinadi. Loyiha doirasida 2025-2030-yillarda taxminan 94 mingta qo‘shimcha o‘quvchi o‘rinlarini yaratish ko‘zda tutilgan.
Viloyat rahbari keyingi yillarda Samarqandda aholini uy-joy bilan ta'minlash maqsadida ko‘p qavatli uylar barpo etilayotgani va ushbu hududlarda bank tomonidan yangi maktablar qurish ishlarini moliyalashtirish tizimini ishga tushirish mumkinligi bo‘yicha taklifini berdi. Bank vakillari loyiha ofisi tashkil etilishi va viloyat rahbari bildirgan tashabbuslarni hisobga olgan holda ish olib borilishini maʼlum qildi.
Dastlabki bosqichda Samarqand viloyatida 2 ta maktab tanlab olingan bo‘lib, loyiha to‘liq shakllantirilgach bank vakillari tomonidan rekonstruksiya qilinadigan va yangi quriladigan maktablar bo‘yicha o‘rganishlar olib boriladigan bo‘ldi.
Viloyat rahbari Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki bilan hamkorlikka tayyor ekanligi xususida to‘xtalib, ijtimoiy sohani rivojlantirish yo‘nalishida doimiy ish olib borilishini taʼkidladi.

Asian Infrastructure Investment Bank is going to implement major education project in Samarkand
Adiz Boboev, who is an acting governor of the region,  met with representatives of the Asian Infrastructure Investment Bank.
The meeting discussed the bank's project to build modern secondary schools in Uzbekistan. The bank will implement a project worth $500 million at the republican level. At the initial stage, it is planned to allocate $200 million for the project, which will select schools with a high attendance rate and reconstruct them. The project is expected to create approximately 94,000 additional student places in 2025-2030. The head of the region noted that in recent years, multi-storey buildings have been built in Samarkand to provide housing for the population, and he made a proposal to launch a system for financing the construction of new schools in these areas by the bank. Bank representatives announced that a project office would be established and that work would be carried out taking into account the initiatives expressed by the regional head. At the initial stage, 2 schools were selected in the Samarkand region, and after the project was fully formulated, bank representatives would conduct studies on the schools to be reconstructed and newly built. The head of the region emphasized his readiness to cooperate with the Asian Infrastructure Investment Bank and continued work on the development of the social sector.