Malayziya va indoneziyalik sayyohlarni “Umra plyus” dasturi asosida Samarqandga jalb qilish masalalari muhokama qilindi
Samarqand viloyati hokimligida Malayziya va Indoneziyadan “Umra plyus” dasturi va ziyorat turizmi yo‘nalishida sayyohlarni jalb qilish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Zoom platformasi orqali o‘tkazilgan ushbu muhokamada Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev, O‘zbekistoning Malayziya hamda Indoneziyadagi elchilari, turizm sohasidagi mustaqil konsultantlar, aeroport va aviakompaniyalar vakillari ham ishtirok etishdi.
Muloqotda qayd etilganidek, Malayziya va Indoneziyada 7 million nafarga yaqin Naqshbandiya tariqati izdoshlari bor. Ular Umra ziyoratiga borishdan oldin O‘zbekistondagi qadamjolarni, xususan Imom Buxoriy qabrini ziyorat qilishni istaydilar. Ularni Kuala-Lumpur yoki Jakartadan Samarqandga olib kelib, kamida 2 kun aylantirgach O‘zbekiston samolyotlarida Umraga uchib ketishlarini ta’minlash imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, sayyohlik kompaniyalarini jalb qilgan holda “Umra plyus” dasturi va turizm yo‘nalishlarini ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi. Qulay ichki va xalqaro ziyorat turizmi muhitini yaratish, transport yo‘nalishlarini kengaytirish va xizmatlar sifatini oshirish borasida takliflar o‘rtaga tashlandi.
Muhokamada viloyat hokimi Adiz Boboyev Malayziya va Indoneziyadan ziyorat turizmi yo‘nalishida sayyohlar oqimini oshirish yuzasidan davlatimiz rahbari tomonidan berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida yo‘l xaritasini ishlab chiqish va uni samarali amalga oshirishda Malayziya va Indoniziyadagi elchilarimiz bilan doimiy hamkorlikda ish olib borish yuzasidan mas'ullarga tegishli topshiriqlar berdi.

Issues of attracting Malaysian and Indonesian tourists to Samarkand under the “Umra Plus” program have been discussed
A meeting on the issues of attracting tourists from Malaysia and Indonesia under the “Umra Plus” program and pilgrimage tourism was held in the regional administration of Samarkand.
The discussion, held via the Zoom platform, was attended by Adiz Boboev, the governor of Samarkand region, ambassadors of Uzbekistan to Malaysia and Indonesia, independent consultants in the field of tourism, representatives of airports and airlines. As noted in the conversation, there are about 7 million followers of the Naqshbandi order in Malaysia and Indonesia. They want to visit the holy sites in Uzbekistan, in particular the tomb of Imam Bukhari, before going on Umrah. The possibilities of bringing them from Kuala Lumpur or Jakarta to Samarkand, spending at least 2 days in transit, and then flying for Umrah on Uzbek planes were considered. Also, issues of developing the “Umra Plus” program and tourism routes with the involvement of travel companies were discussed. Proposals were made to create a favorable environment for domestic and international pilgrimage tourism, expand transport routes, and improve the quality of services. During the discussion, the regional governor, Adiz Boboev, gave relevant instructions to those responsible to develop a roadmap and work in constant cooperation with our ambassadors in Malaysia and Indonesia to ensure the implementation of the instructions given by the head of our state to increase the flow of tourists in the direction of pilgrimage tourism from Malaysia and Indonesia.