Mahalla yoshlariga Prezident sovg‘asi berildi
“Besh tashabbus olimpiadasi” doirasida o‘tkaziladigan musobaqalar uchun viloyatdagi 1081 ta mahallaga 8 mingdan ortiq Prezident sovg‘asi — to‘rt turdagi sport jihozlari topshirildi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda viloyat sport hamda yoshlar ishlari boshqarmalari mas’ullari, sport maktablari trenerlari, mahallalarda faoliyat olib borayotgan yoshlar yetakchilari ishtirok etdi.
Tadbirda joriy yilgi “Besh tashabbus olimpiadasi” mavsumlarida samarqandlik yoshlar respublikada peshqadam ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, ushbu olimpiada yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish hamda iqtidorli yoshlarni aniqlab, ularni terma jamoalar safiga tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
— 360 dan ziyod sport jihozlarini qabul qilib oldik, — deydi Ishtixon tumani sport maktabi direktori o‘rinbosari Zohid Arziqulov. — Bunday e’tibor yoshlarni ommaviy sportga keng jalb etish, iqtidorli yoshlarni kashf qilish va kelgusi musobaqalarga tayyorgarlik ko‘rishga xizmat qiladi. Ayni paytda sport maktabimizda sportning 22 turi bo‘yicha 2200 nafardan ortiq o‘g‘il-qizlar shug‘ullanib kelmoqda. E’tiborlisi, sportchilarimizdan 18 nafari O‘zbekiston milliy terma jamoasining asosiy tarkibiga, 20 nafardan ziyodi esa zaxira tarkibiga qabul qilingan.
Mazkur sport jihozlari mahallalarda o‘tkaziladigan musobaqalar sifatini oshirish, yoshlarning kelgusida xalqaro arenalarda yurtimiz bayrog‘ini baland ko‘taradigan iqtidorli sportchilarni yetishtirishga xizmat qiladi.

More than 8,000 Presidential gifts including four types of sports equipment were awarded to 1,081 neighborhoods in the region for competitions held within the framework of the “Five Initiatives Olympics.”
The event organized on this occasion was attended by heads of regional sports and youth affairs departments, trainers of sports schools, and youth leaders working in neighborhoods. The event noted that Samarkand youth are leaders in the republic in this year’s “Five Initiatives Olympics.” It was also noted that this Olympiad is of great importance in organizing youth’s free time meaningfully, promoting a healthy lifestyle, and identifying talented youth and preparing them for national teams. Zohid Arzikulov, deputy director of the Ishtikhon district sports school says “we have received more than 360 pieces of sports equipment. Such attention will serve to widely involve young people in mass sports, discover talented young people and prepare for future competitions”. Currently, more than 2,200 boys and girls are engaged in 22 sports in our sports school. It is noteworthy that 18 of our athletes have been accepted into the main team of the national team of Uzbekistan, and more than 20 into the reserve team. This sports equipment will serve to improve the quality of competitions held in the neighborhoods, and to train talented athletes who will raise the flag of our country in international arenas in the future.