Bugun, 26-fevral kuni xalq deputatlari Jomboy tumani Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Sessiya ishida viloyat hokimligi vakillari, viloyat va tuman tashkilotlari rahbarlari hamda xalq deputatlari Jomboy tumani Kengashi deputatlari qatnashdi.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Deputatlar shu kunga qadar, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi Samarqand viloyati boshqarmasi boshlig’i lavozimida ishlab kelgan Nazarov Xurshid Aripovichni Jomboy tumani hokimi lavozimiga tasdiqlashdi.

An extraordinary session of the Jomboy district Council of People's Deputies was held Today on February 26.
Representatives of the regional authority, heads of regional and district organizations, and deputies of the Jomboy district Council of People's Deputies participated in the session.
The session considered organizational issues. The deputies approved Nazarov Khurshid Aripovich, who had previously worked as the head of the Samarkand regional department of the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan, as the governor of the Jomboy district.