IT korxonalar bilan hamkorlik o‘rnatish uchun Qozog‘iston Respublikasiga tashrif amalga oshirildi
Samarqand viloyati hokimligi, Raqamli texnologiyalar vazirligi Samarqand viloyati hududiy shu’basi hamda IT Park vakillarining Qozog‘iston Respublikasining Olmaota va Ostona shaharlariga tashrifi amalga oshirildi.
Tashrifning dastlabki kunida Olmaota shahrida faoliyat olib borayotgan IT-eksport faoliyatini amalga oshiruvchi “Rocket Firm Group” korxonasi hamda 20 dan ziyod IT korxonalarning assotsiatsiyasi hisoblangan “Интернет Ассоциация Казахстана” rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, ularga Samarqand viloyatida faoliyatlarini kengaytirishlari hamda IT-eksport xizmatlarini ko‘rsatishlari bo‘yicha taklif berildi.
Tashrifning keyingi kunlari startaplarni qo‘llab-quvvatlovchi venchur fondi, kovorking, IT-ta’lim va boshqa bir qator yo‘nalishlarda faoliyat olib borayotgan “Most holding”, 80 foiz IT korxonalardan tashkil topgan “Smartpoint” kovorking markazi vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Shuningdek, kelgusida Samarqand viloyatida ham kovorking markazi hamda venchur fondini tashkil etish, yosh startapchilarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini joriy etish masalalari muhokama etildi.
Shuningdek, Cybernet IT, Kulenkov Group, Qasaqsoft, Jusan Mobile va boshqa jami 10 dan ziyod IT korxonalar vakillari bilan uchrashilib, ularga O‘zbekiston Respublikasi, xususan Samarqand viloyatidagi mavjud IT ekotizimi, IT korxonalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar hamda imtiyoz to‘g‘risida ma’lumot berilib, taqdimotlar o‘tkazildi.
Bundan tashqari, “AstanaHub” hamda unda faoliyat olib borayotgan bir qator IT korxonalar bilan uchrashuvlar tashkil etildi. Shu jumladan, Gamedev (o‘yinlarni ishlab chiqarish) yo‘nalishida faoliyat olib borayotgan Artix, Funtix, Omnium kabi korxonalar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar davomida ularning faoliyatlarini Samarqand viloyatida kengaytirish hamda viloyatda mazkur yo‘nalishni rivojlantirish bo‘yicha alohida jamoa shakllantirish masalalari muhokama etildi.
Oxirgi o‘zgarish: 23/08/2024 20:22.   Ko‘rilganligi: 649
Material manzili: https://samarkand.uz/press/news/it-korxonalar-bilan-hamkorlik-ornatish-uchun-qozogiston-respublikasiga-tashrif-amalga-oshirildi

The representatives of the government of Samarkand region, Samarkand regional branch of the Ministry of Digital Technologies and IT Park visited the cities of Almaty and Astana of the Republic of Kazakhstan.
On the first day of the visit, meetings were held with the leaders of “Rocket Firm Group”, an IT export company operating in Almaty, and “Internet Association of Kazakhstan”, which is an association of more than 20 IT companies, and asked them to expand their activities in Samarkand region and provide IT export services. an offer was made to show them.
During the next days of the visit, there were meetings with representatives of the venture fund supporting startups, “Most holding” operating in co-working, IT education and other areas, “Smartpoint” co-working center, which consists of 80 percent of IT enterprises. was carried out. Also, in the future, the issues of establishing a co-working center and a venture fund in the Samarkand region, introducing mechanisms to support young entrepreneurs were discussed.
Also, there were meetings with representatives of Cybernet IT, Kulenkov Group, Qasaqsoft, Jusan Mobile and more than 10 other IT enterprises, and informed them about the existing IT ecosystem in the Republic of Uzbekistan, in particular in the Samarkand region, and the work being done in order to support IT enterprises. and information about the privilege was given and presentations were made.
Furthermore, meetings were organized with "AstanaHub" and a number of IT enterprises operating in it. Including, during the meetings held with companies such as Artix, Funtix, Omnium operating in the direction of Gamedev (production of games), the issues of expanding their activities in the Samarkand region and forming a separate team for the development of this direction in the region were discussed.