Ishtixonda yangi aylanma yo‘l va zamonaviy ko‘prik foydalanishga topshirildi
Tuman markazini Mitan shaharchasi bilan bog‘lovchi, shuningdek M-37 xalqaro avtomobil yo‘liga tutashuvchi 4 kilometr uzunlikdagi "Afrosiyob" aylanma yo‘li hamda uzunligi 73 va eni 15 metr bo‘lgan zamonaviy ko‘prik barpo etildi.
Mazkur obyektlarning tantanali ochilish marosimida viloyat hokimi Adiz Boboyev, Respublika bosh prokurorining birinchi o‘rinbosari Bahriddin Valiyev, tuman jamoatchiligi vakillari, nuroniylar ishtirok etdilar. Tadbirda hududlarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari, yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilish, aholiga yanada qulay shart-sharoitlar yaratish hamda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash borasidagi ustuvor vazifalar haqida so‘z yuritildi.
Ta’kidlanganidek, 40 mlrd. so‘m mablag‘ evaziga amalga oshirilgan ushbu loyiha natijasida Ishtixon tumani markazidagi tirbandliklar 40 foizgacha kamayishi kutilmoqda. Shuningdek, yo‘l-transport hodisalarining oldini olish, tranzit yuklar harakatini tartibga solish va tezlashtirish uchun qulay hamda xavfsiz muhit yaratiladi.
Yangi yo‘l va ko‘prik nafaqat transport oqimini yengillashtiradi, balki aholining kunlik qatnovida ham ancha qulayliklar yaratadi. Natijada fuqarolar o‘z manzillariga tezroq yetib borish imkoniga ega bo‘ladilar.
Qurilish ishlari doirasida uzunligi 3,5 km va kengligi 2 metr bo‘lgan velo va piyodalar yo‘laklari, imkoniyati cheklangan fuqarolar uchun maxsus moslashtirilgan yo‘laklar, 155 dona quyosh panellari asosida ishlovchi tungi yoritish chiroqlari, 2 ta zamonaviy avtobus bekati barpo etildi.
Shu bilan birga, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on va Payariq tumanlariga qatnovchi transport vositalari hamda tranzit yuklarini xavfsiz va tez yetkazish ta’minlanadi.
Tadbirda zamonaviy aylanma yo‘l va ko‘prik barpo etilishida faol ishtirok etgan quruvchilarga tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi.

A new bypass and a modern bridge have been put into operation in Ishtikhan
An important infrastructure project was completed and put into operation in the Ishtikhan district of the Samarkand region.
The 4-kilometer “Afrosiyob” bypass connecting the district center with the town of Mitan, as well as connecting to the M-37 international highway, and a modern bridge with a length of 73 and a width of 15 meters were built. The opening ceremony of these facilities was attended by Adiz Boboyev, the governor of the region, Bahriddin Valiyev, the first deputy prosecutor general of the Republic, representatives of the district community, and the elderly. The event discussed the large-scale construction work being carried out in the regions, the modernization of road infrastructure, the creation of more comfortable conditions for the population, and the priority tasks of ensuring road safety. As noted, 40 billion As a result of this project, which was implemented at a cost of 100,000 soums, traffic jams in the center of Ishtikhan district are expected to decrease by up to 40 percent. In addition, a convenient and safe environment will be created to prevent traffic accidents, regulate and accelerate the movement of transit cargo. The new road and bridge will not only ease the flow of traffic, but also create greater convenience for the daily commute of residents. As a result, citizens will be able to reach their destinations faster. As part of the construction work, bicycle and pedestrian paths 3.5 km long and 2 meters wide, specially adapted sidewalks for citizens with disabilities, 155 night lighting lights powered by solar panels, and 2 modern bus stops were built. At the same time, safe and fast delivery of vehicles and transit cargo to the districts of Kushrabot, Kattakurgan, and Payarik will be ensured. At the event, builders who actively participated in the construction of a modern bypass and bridge were awarded certificates of appreciation and souvenirs. The new infrastructure facilities put into operation will serve to increase the economic activity of the region and improve the logistics system.