Joriy yilning 3-6-sentabr kunlari Samarqand viloyati Turizm boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Jo‘rabek Suyunov hamda Samarqand shahar hokimining o‘rinbosari Farhod Nishonov boshchiligidagi
Samarqand viloyati delegatsiyasi Xalqaro turizmni rivojlantirish tashkiloti (TPO)ning 12-yalpi assambleyasida ishtirok etdi. Ushbu nufuzli anjumanda dunyo bo’ylab 41 mamlakatdan vakillar ishtirok etib, mazkur mamalakatlar o’rtasida xalqaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va turizm sohasidagi yangi loyihalarni amalga oshirish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qiladi.
Ta’kidlash joizki Samarqand viloyati MDH davlatlari ichida birinchi bo’lib TPOga a’zo bo’ldi.
Assambleya doirasida Samarqand viloyatining boy tarixiy merosi, betakror madaniyati va keng turizm salohiyati haqida taqdimot o‘tkazildi. Taqdimot davomida delegatsiya vakillari Samarqandning jahon turizm xaritasidagi o‘rni, zamonaviy turistik infratuzilmasi va xorijiy sayyohlar uchun yaratilayotgan qulayliklar haqida batafsil ma’lumot berishdi.
Shuningdek, tashrif chog‘ida Samarqand viloyati delegatsiyasi Kuala-Lumpur (Malayziya), Pusan (Koreya Respublikasi) va Ziyorat turizmi yo’nalishida hamkorlik aloqalarini o’rnatish yuzasidan Jakarta (Indoneziya) shaharlari vakillari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralarda madaniy aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma turistik loyihalarni amalga oshirish va sayyohlar almashinuvi jarayonlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Samarqand viloyatining TPO xalqaro tashkilotiga a’zo bo‘lishi kelajakda hududning turizm sohasidagi xalqaro mavqeini yanada oshirishga, yangi investitsiyalarni jalb etishga va xorijiy sayyohlar oqimini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Mazkur voqea nafaqat viloyatimizning, balki mamlakatimizning xalqaro turizm maydonida ham nufuzini oshirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida hisoblanadi.

The Tourism Department of Samarkand Region has become a member of the International Tourism Development Organization (TDO) In Ho Chi Minh City.
The delegation of Samarkand region, led by Jurabek Suyunov who is the deputy head of Samarkand regional Tourism department,
and the deputy mayor of Samarkand city, Farhod Nishonov, participated in the 12th General Assembly of the International Tourism Development Organization (TDO) on September 3-6. This prestigious conference was attended by representatives from 41 countries around the world and serves as an important platform for strengthening international cooperation between these countries and implementing new projects in the field of tourism. It is worth noting that the Samarkand region was the first among the CIS countries to become a member of the TDO. A presentation was made within the framework of the assembly about the rich historical heritage, unique culture and vast tourism potential of the Samarkand region. During the presentation, the delegation representatives provided detailed information about Samarkand's place on the world tourism map, its modern tourist infrastructure, and the amenities created for foreign tourists. Also, during the visit, the Samarkand regional delegation held bilateral meetings with representatives of the cities of Kuala Lumpur (Malaysia), Busan (Republic of Korea), and Jakarta (Indonesia) on establishing cooperation in the field of pilgrimage tourism. The negotiations discussed issues of strengthening cultural ties, implementing joint tourist projects, and expanding tourist exchange processes. Samarkand region's membership in the TPO international organization will serve to further enhance the region's international position in the tourism sector, attract new investments, and increase the flow of foreign tourists. This event is considered an important step towards increasing the prestige of not only our region, but also our country in the international tourism arena.