Viloyat hokimligida jismoniy va yuridik shaxslarga davlat xizmatlarini ko’rsatish sifati hamda xizmat ko’rsatishda yo’l qo’yilgan qonun buzilish holatlari muhokama qilindi.
Qayd etilishicha, 2023-yilda davlat xizmatlari ko’rsatish sohasida 14800 ta holatda qonun buzilishiga yo’l qo’yilgan. Shundan, 9988 holatda davlat xizmatlari ko’rsatish muddatlari buzilgan, 1642 holatda murojaatlar asossiz rad etilgan, 849 holatda ortiqcha hujjat talab qilingan, 425 holatda to’g’ridan-to’g’ri davlat xizmatlari ko’rsatilgan.
Viloyat sektorlari, korxona va tashkilotlar rahbarlari ishtirok etgan muhokamada qonun buzilishiga yo’l qo’yilishi sabablari sohalar kesimida tahlil etildi.
Jumladan, “Samarqand suv ta’minoti” MChJ va uning tuman (shahar) filiallari tomonidan 3986 ta, davlat kadastrlari palatasining viloyat boshqarmasi va tuman (shahar) filiallari tomonidan 2895 ta, qurilish va arxitektura idoralari tomonidan 1772 ta, sog’liqni saqlash muassasalari tomonidan 1338 ta, “Hududiy elektr tarmoqlari” korxonasi Samarqand filiali va uning tuman (shahar) bo’limlari tomonidan 1131 ta holatda davlat xizmatlarini ko’rsatishda qonun buzilishiga yo’l qo’yilganligi sabablari va hisobi so’raldi.
Vakolatli idoralarning rahbarlari nomiga 33 ta taqdimnoma va 633 ta ogohlantirish xatlari kiritilganligi, 501 nafar aybdor shaxsga ma’muriy jarima jazosi, 56 nafar shaxsga intizomiy javobgarlik chorasi ko’rilganligi ma’lum qilindi.
Muhokama yakunida rahbarlar va davlat xizmatlarini ko’rsatishga mas’ul etib biriktirilgan xodimlar rasman ogohlantirildi. Viloyat prokuraturasi tomonidan har bir holatga huquqiy baho berilishi belgilandi.

Is violation of the law happening in serving public services?
In the regional administration, protection of the quality serving of  state services to physical individuals and legal entities as well as the protection of legal documents allowed in the provision of services.
It is noted that 14,800 public services have been provided on law project in 2023. So far, 9,988 public services have been provided, in 1,642 cases appeals have been unfounded, 849 documents have been requested, and 425 public services have been provided directly.Organizations and  the reasons for the adoption of legislation were analyzed in the cross-section of sectors in the discussion with the participation of the leaders of regions.
In particular, 3,986 issued by “Samarkand Water Supply” LLC and its district (city) branches, 2,895 by the Department of the State Castrate Chamber and district (city) branches, 17,772 by construction and architecture departments, are under health control. 1338 branches of “Public Electric Networks” enterprise, Samarkand branch and its district-city departments (1131) were asked the reasons and account of the legislation allowing the provision of state services. 33 reports and letters were sent to the heads of the competent agencies, 6 security, 5 guilty persons were punished, and 56 persons were subject to disciplinary measures.
At the end of the discussion, the leaders and those responsible for the provision of public services were given a full official service. The regional prosecutor's office made a legal assessment of each case.