Davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini takomillashtirishga bag‘ishlangan kengaytirilgan seminar o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan Samarqand viloyatida davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini takomillashtirishga bag‘ishlangan kengaytirilgan seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda ijtimoiy soha muassasalari va byudjet tashkilotlari mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-dekabrdagi PF-252-son Farmoni ijrosi muhokama qilinib, mazkur farmonga muvofiq, 2026-yil 1-apreldan boshlab respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida Hisob palatasining vakili — bosh inspektor faoliyati yo‘lga qo‘yilgani hamda ushbu lavozimga A. Salomov tayinlangani ta’kidlandi.
Ushbu institut byudjet qonunchiligi buzilishining oldini olish, davlat xaridlari shaffofligini ta’minlash, tashqi qarz va grantlardan foydalanishni nazorat qilish hamda korrupsiyaviy xatarlarni aniqlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, Hisob palatasi faoliyatida raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt yechimlarini joriy etish ishlari, xususan, “Masofaviy audit” axborot tizimining imkoniyatlari haqida ma’lumot berildi. Ushbu tizim orqali audit jarayonlarining katta qismi masofadan amalga oshirilib, nazorat samaradorligi oshirilayotgani ta’kidlandi.
Seminar davomida Samarqand viloyati Iqtisodiyot va moliya boshqarmasidagi “Situatsion markaz” faoliyati, risklarni barvaqt aniqlash va profilaktik choralarni kuchaytirishdagi ahamiyati qayd etildi.
Seminar yakunida ishtirokchilarga byudjet intizomini mustahkamlash va qonunbuzilishlarning oldini olish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi hamda ularni qiziqtirgan savollarga mas’ul mutasaddilar tomonidan atroflicha javoblar berildi.

At the initiative of the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan, an expanded seminar on improving the state audit and financial control system was held in the Samarkand region.
Responsible employees of social institutions and budgetary organizations participated in it. The seminar discussed the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-252 dated December 18, 2025, and it was noted that in accordance with this decree, from April 1, 2026, the activities of the representative of the Accounts Chamber - the Inspector General, have been established in the republican and local executive bodies, and A. Salomov has been appointed to this position. This institution serves to prevent violations of budget legislation, ensure transparency of public procurement, control the use of external loans and grants, and identify corruption risks. Also, information was provided on the implementation of digital technologies and artificial intelligence solutions in the activities of the Accounts Chamber, in particular, the capabilities of the “Remote Audit” information system. It was noted that through this system, a large part of the audit processes are carried out remotely, increasing the efficiency of control. During the seminar, the activities of the “Situational Center” in the Samarkand Regional Department of Economics and Finance, its importance in early identification of risks and strengthening preventive measures, were noted. At the end of the seminar, the participants were given specific tasks to strengthen budget discipline and prevent violations, and the responsible officials provided detailed answers to their questions.