Bozorlar va savdo komplekslari faoliyati tahlili
Dehqon bozorlari va savdo komplekslari faoliyatini tartibga solish, byudjetga tushumlar, obodonlashtirish va sanitariya holati. Ushbu masalalar viloyat hokimligida viloyat rahbari va mas’ullar ishtirokida ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning yanvar oyida rejaga muvofiq 59 ta dehqon bozori va savdo majmualari davlat byudjetiga 6 milliard 700 million so‘m daromad keltirishi kerak edi. Amalda 200 million so‘m kam tushum qayd qilingan. Jumladan, Paxtachi bozori rejani 86 foizga, Payariq tumanidagi “So’zangaron” savdo kompleksi 83 foizga, Pastdarg‘omdagi “Uchqora” dehqon bozori 66 foizga, Samarqand shahridagi "Siyob savdo" savdo kompleksi 9,1 foizga bajarishgan.
Muhokamada sanitariya qoidalariga rioya qilish, yong‘in xavfsizligini ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Viloyat hokimligi ishchi guruhi tomonidan o‘tkazilgan tekshirish natijalariga ko‘ra, qator ob’yektlarda qonun buzilishi holatlari aniqlangan. Bu bozorlarda veterinariya laboratoriya jihozlari, reaktivlar yetishmasligi, hojatxonalardagi antisanitariya holatlari. Ushbu salbiy holatlar Urgut tumanidagi “Dehqonobod”, Kattaqo’rg’on tumanidagi “Moybuloq”, “Mastura”, “Ashurbobo”, “Tasmachi”, Qo’shrabot tumanidagi “Oqtepasoy” va Nurobod tumanidagi “Nurobod” bozorlarida qayd etilgan.
Samarqand va Kattaqo‘rg‘on shaharlari, Bulung‘ur, Jomboy, Ishtixon, Kattaqo‘rg‘on, Pastdarg‘om, Paxtachi, Payariq, Urgut va Toyloq tumanlaridagi bozorlarda yong‘in xavfsizligi qoidalariga amal qilinmayotganligi aniqlangan.
Viloyat hokimi bozorlar va savdo komplekslari uyushmasi rahbari hamda hudud hokimlaridan ushbu holatlarga izoh so’radi.
Muhokamada shuningdek, davlat roʻyxatidan oʻtmasdan, fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalari va ijara shartnomalarisiz noqonuniy faoliyat yuritish kabi holatlar ham uchrayotganligi bildirib o’tildi.
Viloyat rahbari tadbirkorlar tomonidan qonunbuzilishi holatlariga ularni jarimaga tortmasdan, aksincha, tushuntirish ishlarini olib borish, muammolar yechimiga ko’maklashish zarurligini hamda ushbu jarayonda iste'molchilar ham o’z hissalarini qo’shishlari, ya’ni xarid qilingan mahsulotlar uchun chek talab qilish orqali bozorlar va savdo komplekslarini tartibga olish mumkinligini bildirildi.
Erkinjon Turdimov yakunda mas‘ullarga barcha bozorlarda loy yo’llar, ko‘lmaklar bo‘lmasligi uchun beton yo‘laklarni tashkil etish, bozorlarni toza ichimlik suvi, kerakli miqdordagi chiqindi qutilari bilan ta’minlash, bir so‘z bilan aytganda, sotuvchi va xaridorlar uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratish bo’yicha muddatlari ko'rsatilgan holda aniq vazifalar yukladi.

Regulation of activities of farmers' markets and shopping complexes, receipts to the budget, beautification and sanitation.
These issues were discussed in the regional administration with the participation of the regional head and officials. According to the plan, 59 farmers' markets and trade complexes were supposed to bring 6 billion 700 million soums of income to the state budget in January of this year. In practice, 200 million soums less income was recorded. In particular, the Pakhtachi market fulfilled the plan by 86%, the “Suzangaron” shopping complex in Payarik district by 83%, the Uchkara farmer's market in Pastdargom by 66%, and the Siyob trade complex in Samarkand city by 9.1%. In the discussion, special attention was paid to the issues of compliance with sanitary rules and ensuring fire safety. According to the results of the inspection carried out by the working group of the regional government, violations of the law were found in a number of objects. In these markets, there is a lack of veterinary laboratory equipment, reagents, and unsanitary conditions in toilets. These negative situations were recorded in the markets of “Dehkanabad” in Urgut district, “Moybulok”, “Mastura”, “Ashurbobo”, “Tasmachi” in Kattakurgan district, “Aktepasoy” in Kushrabot district and “Nurabad” in Nurabad district.
It was found that fire safety regulations are not being followed in the markets of Samarkand and Kattakurgan cities, Bulungur, Jambay, Ishtikhan, Kattakurgan, Pastdargom, Pakhtachi, Payarik, Urgut and Taylok districts. The governor of the region asked the head of the association of markets and shopping complexes and governors of the region to comment on these cases.In the discussion, it was also stated that there are cases of illegal operation of cash registers with fiscal memory and lease agreements without state registration. The head of the region emphasized the necessity of conducting explanatory work, assisting in the solution of problems, and in this process, consumers should also contribute, that is, by demanding a check for the purchased products, without fining them. and it was stated that it is possible to regulate shopping complexes.
In the end, Erkinjon Turdimov told the officials to organize concrete sidewalks in all markets so that there are no muddy roads and puddles, to provide the markets with clean drinking water, the required number of trash cans, in a word, the seller and assigned specific tasks with deadlines for creating all the necessary conditions for buyers.