Давлатимиз раҳбари 2019 йили Самарқанд вилоятига ташрифи чоғида Имом Бухорий ёдгорлик мажмуасини кенгайтириш зарурлигини таъкидлаган эди.
- Бу жой Имом Бухорий бобомизнинг илмига, ислом оламидаги мақомига муносиб бўлиши керак. Мамлакатимизда зиёрат туризмининг асоси аслида шу ер. Бу масканга қанча зиёратчилар келсаям, қулай шароит бўлиши зарур, - деган эди Шавкат Мирзиёев ўшанди.
Шунга мувофиқ, мажмуанинг янги лойиҳаси ишлаб чиқилди. Президент ҳузурида бир неча бор тақдимот қилиниб, такомиллаштирилди. Жаҳон тажрибаси ҳам ўрганилди.
2021 йил муборак Рамазон кунларида ушбу зиёратгоҳнинг қурилиши бошланди. Шу муносабат билан бу ерда нуронийлар ва зиёлилар билан учрашув бўлди.
Шавкат Мирзиёев мўмин-мусулмонларни, бутун халқимизни муборак Рамазон ойи билан муборакбод этди.
– Рамазон ойи – эзгу ниятлар ижобат бўладиган муқаддас ой. Бу қурилишни шу ойда бошлаётганимиз ҳам хайрли, хосиятли бўлади, қалбимизга таскин беради. Бу соҳада қилаётган ишларимиздан мақсад – исломга эътиқодимизни, аллома боболаримизга ҳурматимизни илм билан билдириш. Аждодларимизга муносиб бўлиш биз учун жуда катта бурч, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўтган йили пандемия туфайли Рамазон ойида диний амалларни уйда бажаришга тўғри келгани ёдга олинди. Бу йил эса масжидларимиз очиқ, мўмин-мусулмонлар карантин қоидаларига қатъий амал қилиб, ибодатларини адо этмоқда. Кексалар, ногирон ва ёрдамга муҳтож инсонлар, кам таъминлаган оилаларга беғараз кўмак кўрсатилмоқда. Айниқса, бутун дунё оғир инқирозни бошидан кечираётган ҳозирги мураккаб вазиятда бу жуда муҳимлиги таъкидланди.
– Муқаддас динимиз бизни инсонпарварликни, тинчлик ва осойишталикни қадрлаб яшашга, меҳр-оқибатли бўлишга даъват этади. Мана шундай тушунча ва қараш билан ҳар бир оила ва маҳаллада, бутун жамиятимизда тинчлик, дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга эриша оламиз. Такрор айтаман, тинчлик ва соғлик бўлса, қолган ҳамма нарса бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Иш ўринларини кўпайтириб, аҳоли фаровонлигини ошириш, турмуш шароитларини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида сўз юритилди.
– Тўрт йиллик изланиш, янгиланиш ва синовлардан ўтиб, катта тажриба орттирдик. Халқимизни ҳаётдан рози қилишга қаратилган ишларимиз бундан кейин ҳам изчил давом эттирилади. Рамазон ойининг олижаноб ғоялари, муқаддас амаллари ҳам ана шундай эзгу мақсадларимизни рўёбга чиқаришда мустаҳкам замин бўлади, – деди Президент.
Қуръон оятларидан ўқилиб, дуо қилинди.
Давлатимиз раҳбари мажмуада амалга оширилаётган ишларни кўздан кечирди.
Бу ерда катта масжид, тўртта симметрик минора, баланд айвонлар, йўлдан кириб келишда хиёбон бўлади. Кўп сонли зиёратчиларга замонавий қулайликлар яратиш учун 7 та меҳмонхона, 3 та автотурургоҳ ва автобекат, супермаркет, бозорча барпо этилади. Шунингдек, ошхоналар, ҳунармандчилик буюмлари растаси, ҳаммом, таҳоратхона, кушхона қурилиши белгиланган.
Маълумки, Президент ташаббуси билан 2019 йилда бу ерда Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ҳамда Ҳадис илми мактаби ҳам ташкил этилган эди. Қурилажак янги мажмуа улар билан мутаносибликда улкан маскан ҳосил қилади. Энди бу ерда зиёратчилар учун ҳамма шароитлар бўлади.

During his visit to Samarkand region in 2019, the head of state stressed the need to expand the memorial complex of Imam Bukhari.
- This place should be worthy of the knowledge of our ancestor Imam Bukhari, his status in the Islamic world. This is the basis of pilgrimage tourism in our country. No matter how many pilgrims come to this place, it should be comfortable, - said Shavkat Mirziyoyev.
Accordingly, a new project of the complex has been developed. It has been presented and improved several times in the presence of the President. World experience was also studied.
Construction of the shrine began in the holy days of Ramadan 2021. In this regard, there was a meeting with luminaries and intellectuals.
Shavkat Mirziyoyev congratulated Muslims and all our people on the holy month of Ramadan.
- The month of Ramadan is a holy month in which good intentions are answered. The fact that we are starting this construction this month will be good, kind and comforting. The purpose of our work in this area is to express our faith in Islam and our respect for our learned ancestors through science. It is a great duty for us to be worthy of our ancestors, - said Shavkat Mirziyoyev.
It was recalled that last year, due to a pandemic, religious services had to be performed at home during the month of Ramadan. This year, our mosques are open, and Muslims are strictly following the rules of quarantine and performing their prayers. Elderly people, people with disabilities and people in need, low-income families are provided with unconditional support. This was especially important in the current complex situation where the whole world is experiencing a severe crisis.
“Our sacred religion encourages us to live in a way that values humanity, peace and tranquility, and is compassionate. With such an understanding and vision, we can achieve peace, friendship and solidarity in every family and neighborhood, in our entire society. I repeat, if there is peace and health, everything else will happen, - said Shavkat Mirziyoyev.
There was a talk about measures to increase employment, increase the welfare of the population, improve living conditions.
- After four years of research, updating and testing, we have gained a lot of experience. Our work to please our people will continue. The noble ideas and holy deeds of Ramadan will be a solid basis for the realization of such noble goals, - said the President.
The verses of the Qur'an were recited and prayed for.
The head of state reviewed the work being carried out at the complex.
There will be a large mosque, four symmetrical minarets, high porches, and an alley at the entrance from the road. 7 hotels, 3 car parks and a bus station, a supermarket and a market will be built to create modern conveniences for a large number of visitors. There are also plans to build kitchens, a shelf for handicrafts, a bathroom, a toilet and a kitchen.
It is known that in 2019, at the initiative of the President, the Imam Bukhari International Research Center and the School of Hadith were established here. The new complex to be built will create a huge space in proportion to them. Now here will be all the conditions for visitors.