Бу ҳақда вилоят ҳокимининг 2021 йил 5 август куни “Қишлоқ хўжалигида замонавий хизматлар кўрсатишни йўлга қўйиш, таълим, илм-фан, ишлаб чиқаришнинг узвий интеграциясини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида келтирилди.
Қарорга кўра, Оқдарё тумани Даҳбет қўрғонида жойлашган Тошкент давлат аграр университети Самарқанд филиалига тегишли ўқув амалиёт биноси ва мол-мулклари агрохизматлар марказига белгиланган тартибда оператив бошқарув ҳуқуқи, шунингдек, ер участкаларини доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ўтказиш белгиланди.
Бундан ташқари:
- ҳудудий агрохизматлар марказини ташкил этишда давлат-хусусий шериклик механизмлари асосида хусусий секторнинг иштироки;
- ҳудудий агрохизматлар марказида хизмат кўрсатишни ташкил этиш учун ойлик маош ва устамаларни сақлаб қолган ҳолда тегишли давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари, хизмат кўрсатувчи банк, суғурта ва бошқа ташкилотлар ҳамда уларнинг ҳудудий бўлинмалари мутахассислари жалб этилиши;
- хусусий мулкчилик асосида юридик шахс мақомига эга бўлган ташкилотлар томонидан қишлоқ хўжалиги консалтинг хизматларини ташкил этиш бўйича ташкилий, молиявий ҳамда ҳуқуқий жиҳатдан ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш тадбирлари амалга оширилади.

A regional agro-services center has been established at the Samarkand branch of Tashkent State Agrarian University
This was stated in the resolution of the regional governor on August 5, 2021 "On measures to establish modern services in agriculture, development of integrated integration of education, science and industry."
According to the resolution, the educational building and property of the Samarkand branch of the Tashkent State Agrarian University, located in Dahbet fortress of Akdarya district, will be transferred to the center of agro-services with the right of operative management, as well as the right of permanent use of land.
Also:
- participation of the private sector in the establishment of the regional center of agricultural services on the basis of public-private partnership mechanisms;
- Involvement of specialists from the relevant state and economic management bodies, business associations, service banks, insurance and other organizations and their territorial divisions, while maintaining the monthly salary and bonuses for the organization of services in the regional center of agricultural services;
- Organizations with the status of a legal entity on the basis of private property provide comprehensive organizational, financial and legal support for the organization of agricultural consulting services.