Шавкат Мирзиёев: Мақсадимиз - ҳар бир ёшга муносиб шароит яратиш
Конституциямизда Ўзбекистон ижтимоий давлат экани белгиланди. Бу борадаги энг муҳим соҳалардан бири таълимдир. Шу мақсадда янги муассасалар қуриш билан бирга таълимнинг мазмунини яхшилашга ҳам эътибор қаратилмоқда.
32-мактаб жорий йилда капитал таъмирланди. У 782 ўқувчига мўлжалланган. 22 та синфхона, спорт зали, ошхона, STEM лабораторияси, компьютер хоналарида замонавий шароитлар яратилган. Кутубхонада 1 минг 500 дан зиёд бадиий адабиётлар жамланган.
Маълумки, ёшларни камида иккита чет тили ва битта замонавий ҳунарга ўргатиш мактаб таълимидаги асосий йўналиш сифатида белгиланган. Мактабнинг бўш турган ер майдонида енгил конструкциялардан қўшимча хоналар қурилиб, 15 хил касб-ҳунар учун шароит ташкил этилган. Уларда ўқувчилар компьютер, техник хизмат кўрсатиш, тўқувчилик, сартарошлик, косметология, кулолчилик, ўймакорликнинг илк сабоқларини ўрганади.
Президентимиз ушбу хоналарни кириб кўрди, ёзги тўгаракка келган болалар билан суҳбатлашди.
- Биз олий таълимда қамровни кенгайтириб боряпмиз. Лекин ҳамма ҳам университетда ўқишни танламайди. Шунинг учун фарзандларимизга мактабдаёқ чет тиллари ва ҳунарлар ўргатишни мақсад қилганмиз. Кимнинг кичкина бўлсаям қўлида касби бўлса, куни ўтади. Кейин яна ўз устида ишлаб, маҳоратини ошириши ҳам мумкин. Мақсадимиз - ҳар бир ёшга муносиб шароит яратиш, - деди давлат раҳбари.

The head of our state has visited school № 32 in Akdarya district of Samarkand region.
Uzbekistan has been defined as a social state in our constitution. One of the most important areas in this regard is education. For this purpose, along with the construction of new institutions, attention is paid to improving the content of education.
School 32 has been renovated this year. It is designed for 782 students. 22 classrooms, sports hall, kitchen, STEM laboratory, computer rooms have modern conditions. More than 1,500 fiction books are collected in the library.
It is known that teaching young people at least two foreign languages and one modern trade is defined as the main direction in the school. Additional rooms have been built from light constructions on the vacant land of the school, and conditions for 15 different professions were created. Students learn the first lessons of computer, technical service, weaving, hairdressing, cosmetology, pottery, carving in these classrooms.
The President visited these classrooms and talked with the children who came to the summer club.- We are expanding the scope of higher education. But not everyone chooses to study at a university. Therefore, we aim to teach foreign languages and trades to our children at school. The days of those who have a profession in their hands, even if they are small. Then he can work on himself again and improve his skills. Our goal is to create suitable conditions for every age, - said the head of state.