15–16 сентябр кунлари Самарқанд шаҳрида Шанҳай ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммити ташкиллаштирилади. Самарқанд шаҳри ўта муҳим халқаро анжуман олдидан ўзгача чирой очган.
Қайд этиш жоизки, Саммитда ташкилотга аъзо 8 давлат раҳбарларидан ташқари, яна 7 та давлат етакчилари, халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этишади. Кўҳна шаҳарда ҳеч қачон бир вақтнинг ўзида бу қадар кўп давлат раҳбарлари жам бўлишмаган.
Самарқанд шаҳри кўчалари аъзо ва таклиф этилган давлатлар байроқлари, ШҲТ логотиплари билан безатилган.
Айниқса, саммитнинг асосий тадбирлар ўтадиган «Ипак йўли Самарқанд» туристик марказида меҳмонхоналар ва истироҳат масканлари меҳмонларни кутиб олишга шай ҳолатга келтирилган.

The next summit of the Shanghai Cooperation Organization is organizing in Samarkand on the 15-16 of September. The city of Samarkand opened a special beauty before the very important international conference.
It should be noted that, in addition to the leaders of 8 member states of the organization, leaders of 7 other states and representatives of international organizations will participate in the Summit. The heads of state have never gathered in the Old City yet for over three years.
The streets of the city of Samarkand are decorated with the flags of the member and invited countries, logos of the SCO.
Especially in the "Silk Road Samarkand" tourist center, where the main events of the summit will take place, hotels and recreation centers are ready to welcome guests.