Самарқандда Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Норбоева иштирокида бугунги ислоҳотлар шароитида маҳаллий кенгашлар депутатлари фаоллигини ошириш масаласига бағишланган йиғилиш ўтказилди.
Кимёгарлар қўрғонидаги "Нурафшон" маданият саройида бўлиб ўтган анжуманда Сенат Раиси депутатлар олдидаги вазифаларга тўхталди.
- Депутатларга катта ваколатлар берилаяпти, - деди Т.Норбоева. - Мактаб директорларини тасдиқлаш, бюджетдан ташқари жамғармалар маблағини тақсимлаш, ижро органлари раҳбарлари масьулиятини баҳолаш каби вазифалар ҳар биримиздан илмли, ҳозиржавоб, қатиьятли бўлишни талаб этади. Айниқса, бюджетни шакллантиришда ва унинг ижросини назорат қилишда ниҳоятда қатъиятли бўлиш керак. Турли дафтарларга киритилганларга кўрсатилаётган ёрдам ва хизматларни пухта ўрганиши ва ўз вақтида таҳлил қилиб бориши лозим.
Раис парламент раислари халқаро анжумани якунлари хусусида гапирар экан, кейинги йил Наврўз байрами кунлари Самарқандда Марказий Осиё давлатлари каштадўзлари иштирокида халқаро фестиваль ўтказилишини таъкидлади. Шунингдек, 2022 йил қадим ва навқирон шаҳарда юқори парламентда аёллар раҳбар бўлган 56 давлат иштирокида анжуман ҳам ташкил этилади.
Вилоят ҳокими Э.Турдимов, сенатор Ф.Тошев, вилоят Кенгаши депутати Г.Нурматова дафтарларга киритилганларни иш билан таьминлаш, соғлигини тиклашдаги муаммолар ҳамда уларнинг ечими хусусида сўз юритдилар.

The Chairman of the Senate held a meeting in Samarkand to increase the activity of deputies
A meeting with the participation of the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Norbaeva was held in Samarkand on the issue of increasing the activity of deputies of local councils in the context of today's reforms.
At a conference held at the Palace of Culture "Nurafshon" in the Fortress of Kimyagarlar  the Chairman of the Senate spoke about the tasks which the deputies should do in the future
- Deputies are given great powers, - said T. Norbaeva.  - Tasks such as the approval of school principals, the allocation of extra-budgetary funds, the assessment of the responsibilities of the heads of executive bodies require each of us to be knowledgeable, responsive and determined.  It is especially important to be extremely strict in formulating the budget and monitoring its execution.  Carefully study and timely analyze the assistance and services provided to those included in the various notebooks.
Speaking about the results of the international conference of parliamentary speakers, the chairman noted that next year Samarkand will host an international festival with the participation of embroiderers from Central Asia during the Navruz holiday.  There will also be a conference in 2022 in the ancient and young city with the participation of 56 states led by women in the upper house of parliament.
The governor of the region E.Turdimov, senator F.Toshev, deputy of the regional council G.Nurmatova spoke about the problems of employment, rehabilitation and their solutions.