Самарқанднинг туризм салоҳиятини ривожлантириш ҳақида маълумот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 февраль куни Самарқанднинг туризм салоҳиятини, шу жумладан зиёрат туризмини ривожлантиришга доир тақдимот билан танишди.
Жорий йил 9 февраль куни давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон Республикасида ички ва зиёрат туризмини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони қабул қилинди. Унда туризм маҳсулоти ва хизматларини диверсификация қилиш, транспорт йўналишларини кенгайтириш ва сифатини ошириш, сайёҳларга мақбул шароитлар яратиш мақсадлари белгиланди.
Бу борада Самарқанднинг салоҳияти жуда юқори. Шу боис мазкур вилоятда туризм инфратузилмасини ривожлантириш бўйича комплекс ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, Самарқанд туманида туристик марказ ташкил этилмоқда. Бу сўлим масканда 8 та замонавий меҳмонхона, йирик анжуманлар зали, ресторанлар, боғ ва сайилгоҳлар бўлади.
Ушбу туристик марказни Самарқанд халқаро аэропорти, темир йўл вокзали, Имом Бухорий мақбараси, Регистон майдони ва бошқа диққатга сазовор жойлар билан боғлайдиган кўчалар таъмирланмоқда.
Самарқанд шаҳрининг туризм салоҳиятини ривожлантириш мақсадида 10 та янги меҳмонхона барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари тақдимот билан танишиб, транспорт, йўл ва коммуникация тармоқларини ривожлантириш, Самарқанд шаҳрини ободонлаштириш, савдо ва хизматларни кенгайтириш бўйича топшириқлар берди.

Information about the development of tourism potential of Samarkand was informed.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on the development of tourism potential of Samarkand, including pilgrimage tourism on February 11.
The Decree of our President "On measures to further develop domestic and pilgrimage tourism in the Republic of Uzbekistan" was adopted on February 9 this year.  It set goals to diversify tourism products and services, expand and improve the quality of transport routes, create favorable conditions for tourists.
In this regard, the potential of Samarkand is very high.  Therefore, comprehensive work is underway to develop tourism infrastructure in the region.
In particular, a tourist center is being established in Samarkand district.  This beautiful place will have 8 modern hotels, a large conference hall, restaurants, a park and picnic site.
The streets connecting this tourist center with Samarkand International Airport, railway station, Imam Bukhari Mausoleum, Registan Square and other attractions are being repaired.
In order to develop the tourism potential of Samarkand, 10 new hotels are being built.
After reviewing the presentation, the head of state gave instructions on the development of transport, road and communication networks, beautification of Samarkand, expansion of trade and services.