Бугун, 30 январь – Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллуд куни.
Ислом Каримов мустақил Ўзбекистон давлатининг асосчиси, буюк давлат ва сиёсат арбоби сифатида мамлакатимиз номини дунёга танитган, унинг тараққиёти йўлида фидойилик кўрсатиб меҳнат қилган инсон эди. У ўзининг серқирра сиёсий фаолияти, олижаноб инсоний фазилатлари билан халқимиз қалбидан муносиб ўрин олган.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январдаги қарорига мувофиқ, биринчи Президентимиз таваллуд топган сана ҳар йили юртимизда кенг нишонланмоқда.
Бугун ушбу сана муносабати билан Ислом Каримов туғилиб ўсган ва мангу ором топган Самарқанд шаҳрида ҳам бир қатор тадбирлар ўтказилмоқда.
Тадбирлар вилоят ҳокимлиги ва вилоят жамоатчилик вакиллари иштирокида шаҳардаги Ислом Каримов мақбара-мажмуасини зиёрат қилиш билан бошланди.
Шундан сўнг Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбарлар қўйилди. Халқимизнинг ардоқли фарзанди ҳаёти, ибратли ишлари ёдга олинди.

January 30 is the birthday of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov today,.
Islam Karimov was the founder of the independent state of Uzbekistan, a great statesman and politician, who made the name of our country known to the world and worked selflessly for its development. He has a worthy place in the hearts of our people with his multifaceted political activity and noble human qualities.
In accordance with the decree of President Shavkat Mirziyoyev dated on January 25, 2017, the date of birth of the first President of our country is widely celebrated in our country every year.
Today, a number of events are being held in Samarkand, where Islam Karimov was born and rested.
The event began with a visit to the mausoleum of Islam Karimov in the city with the participation of representatives of the regional administration and the public.
After that, wreaths were laid at the foot of the statue of Islam Karimov. The life and exemplary deeds of the honored son of our people were remembered.