Самарқандлик олимлар буғдойнинг янги навини яратди
самарқандлик олимлар буғдойнинг янги, серҳосил навини яратиш устида олиб бораётган илмий изланишлари натижасини бермоқда. Ўтказилган тажрибалар, селекция ишлари самараси ўлароқ буғдойнинг иқлим шароитига мос, баракали ва эртапишар «Ўзбекистон-30» ва «Самарқанд» навлари яратилди. Айни кунларда мазкур навлар Республика давлат нав синаш илмий марказида синовдан ўтказилмоқда.
— Ўзбекистон бошоқли дон экинлари ҳосилдорлиги бўйича дунёда етакчи ўнталикка кирган давлатлардан саналади, — дейди профессор Ғулом Ғайбуллаев. — Селекция ишлари Тошкент давлат аграр университети Самарқанд филиали, «Ўзагроинспекция»нинг Самарқанд вилоят бошқармаси ҳамда “Farboma Selekt” илмий уруғчилик фермер хўжалиги томонидан интеграциялашган тарзда олиб борилмоқда. Жомбой туманида жойлашган ушбу уруғчиликка ихтисослашган фермер хўжалигига қарашли 80 гектар тажриба майдонида ҳозирга қадар буғдойнинг «Жасмина», «Фарбома», «Амира», «Зарафшон» ва арпанинг «Бек» навлари яратилди.
Эътиборли жиҳати шундаки, самарқандлик олимлар томонидан «Крошка» ва «Сангзор-8» навларини чатиштириш асосида яратилган буғдойнинг «Жасмина» нави серҳосил, иқлим шароитига мослиги билан амалиётда тўлиқ ўзини оқлади. Бугунги кунда ушбу нав вилоятнинг 13 минг гектардан ортиқ ер майдонида ва қўшни Жиззах, Навоий, Бухоро ва Қашқадарё вилоятлари далаларида экилмоқда. Ҳосилдорлиги ҳам ёмон эмас, ўртача 60-70 центнердан ошириб ҳосил йиғиштириб олинмоқда.
2022 йил ҳосили учун вилоятдаги 472 та уруғчиликка ихтисослашган фермер хўжалигининг 10 минг 414 гектар ер майдонига буғдойнинг «Жасмина», «Яксарт», «Давр», «Фарбома» сингари навлари экиб парваришланмоқда. Жорий йил ғалла ўрим-йиғими мавсуми давомида 31 минг 462 тонна уруғлик дон етиштириш режалаштирилган.
— «Ўзагроинспекция»нинг вилоят бошқармаси ва туманлар бўлимлари томонидан жорий йилнинг январь-март ойларида ғалла етиштиришга ихтисослашган фермер хўжаликларида 213 та назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, шундан 76 та қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди. Аниқланган ҳолатлар бўйича ҳуқуқий таъсир чораси қўлланилди, — дейди «Ўзагроинспекция»нинг Самарқанд вилоят бошқармаси бош инспектори Хушнуд Нурбеков. — Уруғлик ғалла экилган майдонлар бегона ўтлар ва бошқа навлардан ҳоли бўлиши лозим. Занг касаллиги мавжуд далалардан уруғлик ғалла олинмайди.
Сара уруғликдан мўл ва, энг асосийси, импорт ўрнини босувчи сифатли ҳосил олинади. Бу эса тўкин-сочинлик омилидир. Шу боис вилоятда уруғлик ғаллани ўриш учун алоҳида ўрим комбайнлари ажратилган бўлиб, уларнинг барчасига тегишли шартли белгилар ўрнатилди. Шунингдек, уруғлик ғалла алоҳида уруғлик цехларида, навлар кесимида сақланади.

Scientists of Samarkand are conducting research on the creation of a new, high-yielding sort of wheat under the leadership of professor Gulom Gaybullaev of the Samarkand branch of the Tashkent State Agrarian University.
As a result of the conducted experiments and selection work, fertile and early maturing sorts of wheat "Uzbekistan-30" and "Samarkand" were created. Currently, these sorts are being tested at the Republican State Sort Testing Center.
“Uzbekistan is one of the top ten countries in the world in terms of grain yield,” said Professor Gulom Gaybullayev. - Selection work is carried out in an integrated manner by the Samarkand branch of the Tashkent State Agrarian University, the Samarkand regional department of "Uzagroinspektsiya" and the scientific seed farm "Farboma Selekt". So far, wheat sorts Jasmina, Farboma, Amira, Zarafshan and barley Bek have been created on 80 hectares of experimental land belonging to this farm, which specializes in seed production, located in Jambay district.
It is noteworthy that the Jasmina sort of wheat, created by Samarkand scientists on the basis of crossbreeding of sorts "Kroshka" and "Sangzor-8", has fully justified itself in practice with its high yield and suitability for climatic conditions. Today, this sort is grown on more than 13,000 hectares of land in the region and in the fields of neighboring Jizzakh, Navoi, Bukhara and Kashkadarya regions. Yields are not bad, on average, more than 60-70 quintals are harvested.
For the 2022 harvest, wheat sorts such as Jasmina, Yaksart, Davr and Farboma are being planted on 10,414 hectares of land of 472 seed farms in the region. This year, it is planned to grow 31,462 tons of grain during the grain harvest season.
- In January-March this year, the regional department and district departments of Uzagroinspektsiya conducted 213 inspections at farms specializing in grain growing, of which 76 violations were identified. Legal action was taken in the identified cases, said Khushnud Nurbekov, chief inspector of the Samarkand regional department of Uzagroinspektsiya. - Areas sown with seeds should be free from weeds and other sorts. Seed grain is not harvested from fields where rust is present.
Sarah produces an abundant and, most importantly, import-substituting quality crop. This is a factor of abundance. Therefore, separate harvesters have been allocated in the region for harvesting seed grain, and all of them have been equipped with appropriate symbols. Also, seed grain is stored in separate seed shops, in the cut of sorts.