Samarqand viloyati Paxtachi tumanida joylashgan “Ziyovuddin Silk” pillachilik klasterida pilla hosilini qabul qilish tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Unda Ipakchilik va jun sanoatini rivojlantirish qo‘mitasi raisi B.Sharipov, Samarqand viloyati hokimi E.Turdimov hamda Paxtachi tumani hokimi M.Hamdamov ishtirok etdi.
Bundan 5-6 yil muqaddam respublikamiz bo‘yicha 20 mln. dollarlik ipak mahsulotlari eksport qilingan bo‘lsa, bugungi kunda mazkur ko‘rsatgich birgina Samarqand viloyati ulushiga to‘g‘ri kelmoqda.
Birgina 1-2 mavsumda viloyatda 57 ming 329 quti ipak qurti parvarishlanib, 3 ming 325 tonna pilla hosilini yetishtirish niyat qilingan.
Tadbir davomida ishtirokchilar korxonaning ishlab chiqarish quvvati, eksport mahsulotlari hamda pilla qabul qilish punktlarining shaylik holati bilan tanishdi.
Shuningdek, kasanachilar tomonidan yetishtirilgan pillalar taroziga tortildi hamda shu joyning o‘zida mehnat haqlari to‘lab berildi. Kasanachilarga esdalik sovg‘alar topshirildi.

Harvesting of cocoons has begun in Samarkand
The cocoon harvesting event has been held in the cocoon cluster “Ziyovuddin Silk” located in the Pakhtachi district of the Samarkand region.
It was attended by the Chairman of the Committee for the Development of Silk and Wool Industry B. Sharipov, the Governor of Samarkand Region E. Turdimov and the Governor of Pakhtachi District M. Hamdamov. 20 million-dollar silk products were exported 5-6 years ago, this indicator corresponds to the share of only Samarkand region today. 57 thousand 329 boxes of silkworms have been cared for and 3 thousand 325 tons of cocoons are going to be grown in  the 1-2 seasons alone.
During the event, the participants got acquainted with the production capacity of the enterprise, export products, and the state of readiness of cocoon reception points.
Also, the cocoons grown by the homesteaders were weighed and labor fees were paid on the spot. Souvenirs were handed over to the residents.