Самарқандда “Келажак лидерлари” клуби иш бошлади
Самарқанд вилояти филиали қошида давлат хизмати учун янги авлод кадрларини шакллантириш мақсадида тажриба-синов тариқасида “Келажак лидерлари” клуби ташкил этилди.
Шу муносабат билан Самарқанд шаҳар ёшлар марказида ўтказилган тадбирда вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Отабек Ҳасанов иштирок этиб, клуб фаолияти бугунги кунда мамлакатимизда кадрлар билан боғлиқ долзарб муаммоларни ҳал этишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
“Келажак лидерлари” клубининг самарали фаолиятини ташкил этиш мақсадида Агентлик ва вилоят ҳокимлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма қарор имзоланиб, томонларнинг келгуси вазифалари белгилаб олинди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур ташаббус мамлакатимизда ёшлар сиёсатини амалга оширишга қаратилган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан илгари сурилган бўлиб, ундан кўзланган асосий мақсад давлат хизмати учун янги авлод кадрларини шакллантириш, ёшларни, айниқса, ёш хотин-қизларни давлат хизматига кенг жалб қилиш, давлат хизматининг жозибадорлигини ошириш ҳамда ёш истиқболли кадрлардан раҳбарлик лавозимларига захира шакллантиришдан иборат.
- Клубни ташкил этиш давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 25 декабрда ўтказилган Ёшлар форумидаги нутқи, Олий Мажлисга Мурожаатномаси ҳамда жорий йил дастурида қайд этилган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадига қаратилган, - дейди Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Самарқанд вилоят ҳудудий филиали директори Р.Қобилов. – Клуб аъзолари тўрт босқичдан иборат саралаш босқичлари орқали саралаб олинди. Ижтимоий тармоқлар орқали эълон қилинган саралаш босқичи ҳақидаги платформа бўйича 518 та ҳужжат қабул қилинди. Низомда белгиланган талаб асосида тўрт босқичда синовдан ўтказилган номзодлар орасидан энг муносиб 50 нафар лидер ёшлар клуб аъзолига қабул қилинди. Уларнинг 18 нафари олий таълим муассасалари талабалари бўлса, 32 нафари ёш давлат фуқаролик хизматчиларидан иборат. Эндиликда ушбу ёшлар ўз фаолиятлари давомида жамият тараққиётига ғов бўлаётган муаммолар, ечимини кутаётган масалалар билан ўз фуқаролик позициясини намоён қилган ҳолда ишлаб, уларни имкон қадар ечимини топишга ҳаракат қилишлари керак. Бунда лидерлар муаммоларни маълум раҳбарларга кўтариб чиқиши эмас, балки уларга ечим топишлари талаб этилади. Белгиланган тартибда уларнинг фаолиятини баҳоланиб боради. Қисқа қилиб айтганда, “Келажак лидерлари” сафида ўзининг фаол фуқаролик позициясини кўрсата олганлар қолади.
Тадбир давомида Эркинжон Турдимов ва Отабек Ҳасанов “Келажак лидерлари” билан ўзаро мулоқот қилиб, клуб фаолиятини самарали ташкил этиш, бунда эътибор қилиниши лозим бўлган жиҳатлар ҳақида фикр алмашди.
- Жамиятда ечимини кутаётган муаммолар талайгина, - дейди клуб аъзоси, Ўзбекистон Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети талабаси Сарвиноз Турсунова. – Муаммолар оммавий ахборот воситаларида, ижтимоий тармоқларда кенг миқёсда танқидий, таҳлилий чиқишлар орқали кўтарилмоқда. Биз, лидерларнинг вазифаси муаммони кўтариш эмас, балки унинг ечимини топиш, деб биламан. Бугунги кунда муаммоли масалаларнинг кўпайиб бораётганлиги раҳбар кадрларнинг бошқарув тизими бўйича етарли билим ва малакага эмасликларида деб ўйлайман. Биз бугундан ана шундай муаммолар билан ишлаб, уларнинг ечимини ўз вақтида топишни ўргансак ва амалиётда буни исботласак, албатта, келажакнинг лидерлари бўлиб шаклланамиз. Энг муҳими, мазкур жараёнда жамиятдаги тараққиётга ғов бўлаётган кўплаб муаммоларга ечим топамиз.
Тадбир якунида вилоят ҳокими ва агентлик мутасаддилари ҳар чоракда бир марта “Келажак лидерлари” клуби аъзолари билан учрашиб, улар аниқлаган муаммолар муҳокамасини ташкил этиши маълум қилинди.

Civil Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan
In order to form a new generation of civil servants for the civil service at the Samarkand regional branch, a club "Leaders of the Future" was established as a pilot.
In this regard, the event, held at the Samarkand Youth Center, was attended by the governor of the region Erkinjon Turdimov and First Deputy Director of the Agency for Civil Service Development under the President of Uzbekistan Otabek Hasanov, noting that the club's activities play an important role in solving current personnel problems.
In order to organize the effective work of the club "Leaders of the Future", a joint decision on cooperation was signed between the Agency and the regional administration, and the future tasks of the parties were identified.
It should be noted that this initiative was put forward by the Civil Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan to ensure the implementation of youth policy in the country, the main purpose of which is to form a new generation of civil servants, young people, especially young women. wide involvement, increasing the attractiveness of the civil service and the formation of a reserve of young promising personnel for leadership positions.
- The establishment of the club is aimed at ensuring the implementation of the President's speech at the Youth Forum on December 25, 2020, the Address to the Oliy Majlis and the program for this year, - said the director of the Samarkand regional branch of the Agency for Civil Service Development R. Kobilov. - Club members were selected through four rounds of qualifying. 518 documents were received on the platform about the qualifying round, which was published on social networks. In accordance with the requirements of the charter, the 50 most suitable young leaders from among the candidates tested in four stages were accepted as members of the club. Of these, 18 are students of higher education institutions and 32 are young civil servants. Now, these young people should work to find a solution to the problems that hinder the development of society, the issues that need to be addressed, demonstrating their civic position. This requires leaders to find solutions to problems, not to raise them with specific leaders. Their activities will be evaluated in the prescribed manner. In short, the leaders of the future will remain those who have been able to demonstrate their active citizenship.
During the event, Erkinjon Turdimov and Otabek Hasanov interacted with the "Leaders of the Future" and exchanged views on the effective organization of the club's activities, which should be taken into account.
- There are many problems in society, - says a member of the club, a student of the Uzbek University of Journalism and Mass Communications Sarvinoz Tursunova. - Problems are raised in the media, on social networks through a wide range of critical, analytical speeches. We know that the task of leaders is not to raise a problem, but to find a solution. I think that the increasing number of problematic issues today is due to the fact that the leading cadres do not have sufficient knowledge and skills in the management system. If we learn to work with such problems today, find their solutions in time and prove it in practice, we will definitely become leaders of the future. Most importantly, in this process, we will find solutions to many problems that hinder the development of society.
At the end of the event, it was announced that the governor and officials of the agency will meet quarterly with members of the club "Leaders of the Future" to discuss the problems identified by them.