Самарқандда илк бор 25 қаватли уйлар қурилмоқда
Эртага халқ депутатлари Самарқанд вилояти Кенгашининг навбатдаги сессиясида вилоят ҳокими Э.Турдимов жорий йил якунлари ва 2022 йил режалари юзасидан аҳолига мурожаат қилиши режалаштирилган.
Сессия олдидан оммавий ахборот воситалари ходимлари учун бугун вилоят бўйлаб пресс-тур ташкил этилди.
Журналист ва блогерлар дастлаб Самарқанд шаҳрининг Қорасув массивида кўп қаватли турар жой бинолари қурилиши билан танишди.
Бугунги кунда Самарқанд шаҳрида 551 минг нафар аҳоли истиқомат қилади. Шунга кўра, аҳолини замонавий уй-жой билан таъминлаш мақсадида жорий йилнинг ўтган даври мобайнида Қорасув массивида 10 та 16 қаватли 928 хонадонли тураржой бинолари қурилиб, фойдаланишга топширилди. 2022 йилнинг биринчи чорагида эса 3 та 16 қаватли ва 2 та 25 қаватли тураржой бинолари фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Шу билан бирга, уй-жойга муҳтож фуқароларни уй-жой билан таъминлаш мақсадида Қорасув массивида субсидия тартибида бериладиган кўп хонадонли тураржой бинолари қурилмоқда.
Самарқанд лойиҳалаш институти директори С.Тошев ушбу массив ва шаҳарнинг Ширин маҳалласи ҳамда темирйўл орти ҳудудида қуриладиган кўп қаватли уйлар лойиҳалари ҳақида маълумот берди.

25-storey flats are being built for the first time in Samarkand
At the next session of the Samarkand Regional Council of People's Deputies, the governor of the region E. Turdimov is planning to address the population on the results of this year and plans for 2022 tomorrow.
Ahead of the session, a press tour of the region has been organized for media workers today.
Journalists and bloggers first got acquainted with the construction of multi-storey residential buildings in the Karasuv massif of Samarkand.
Today, Samarkand has a population of 551,000.  Accordingly, in order to provide the population with modern housing, 10 16-storey 928-apartment residential buildings have been built and commissioned in the Karasuv massif this year.  In the first quarter of 2022, three16-storey and two 25-storey residential buildings are being planned to be commissioned.
At the same time, in order to provide housing for people in need of housing, multi-apartment residential buildings are being built in the Karasuv massif, which will be provided on a subsidized basis.
Director of the Samarkand Design Institute S. Toshev informed about the projects of multi-storey houses to be built in this area and in the Shirin mahalla of the city and behind the railway.
The participants of the press tour also got acquainted with the new educational and medical institutions in the area.