Тошкент ва Брюссель ноябрь ойида Самарқандда Европа Иттифоқи – Марказий Осиё форматидаги бўлажак қўшма тадбирларга тайёргарлик кўрмоқда.
Ташқи ишлар вазирлигида Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги Муваққат ишлар вакили, ЕИ делегацияси раҳбари ўринбосари Миндаугас Качераускас билан учрашув ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Музокаралар чоғида икки томонлама кун тартибининг долзарб масалалари, шунингдек, Европа Иттифоқи – Марказий Осиё ҳамкорлиги форматининг самарадорлигини ошириш истиқболлари муҳокама қилинган.
Томонлар 2022 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида «Европа Иттифоқи – Марказий Осиё» форматидаги ташқи ишлар вазирларининг навбатдаги учрашуви ва Ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш биринчи Вазирлар конференциясини ташкил этишга оид масалаларига алоҳида эътибор қаратган.
Юқорида таъкидланган тадбирларни тайёрлаш, уларнинг кун тартибини аниқ таклифлар ва амалий мазмун билан бойитиш бўйича Европа томони билан мунтазам ишчи учрашувлар ўтказиш амалиётини давом эттириш юзасидан келишиб олинган.

Tashkent and Brussels are preparing for future joint events in the EU-Central Asia format in November in Samarkand.
"Dunyo" news agency reports that a meeting was held at the Ministry of Foreign Affairs with Mindaugas Kacherauskas, the temporary affairs representative in Uzbekistan, the deputy head of the EU delegation.
During the negotiations, current issues of the bilateral agenda, as well as prospects to increase the efficiency of the EU-Central Asia cooperation format were discussed.
The parties paid special attention to the next meeting of the ministers of foreign affairs in the format of "European Union - Central Asia" and the organization of the first Ministerial Conference on Strengthening Interdependence in November 2022.
It was agreed to continue the practice of holding regular working meetings with the European side to prepare the above-mentioned events, to enrich their agenda with specific proposals and practical content.