Бугун Самарқандда 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар кунига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
- Отам, онам ўқитувчи, шунинг учун ҳам ушбу касб эгаларининг фидокорона хизматини яқиндан биламан, - деди тадбирда сўзга чиққан вилоят ҳокимининг ўринбосари Хуршид Очилов. – Халқ таълими тизимида жуда ҳам орқада эдик, бу йилги натижаларимизда бироз олдинга силжиш бўлди. Бунга эришиш учун ҳамма бирдек ҳаракат қилди. Насиб бўлса, янги ўқув йилида ундан ҳам яхши натижаларга эришамиз, таълим сифатини сиздек фидойи, тажрибали ва билимли ўқитувчилар кўтаришига ишонамиз.
Байрам тадбирида қатнашган вилоят халқ таълими бошқармаси бошлиғи Зебинисо Шодиева вилоятда мавжуд 1260 та мактабда меҳнат қилаётган 58 мингдан ортиқ педагогларни касб байрами билан қутлади.
- Ўсиб келаётган ёшларни илм-маърифатли, она юртимизга ва қадриятларимизга юксак ҳурмат ҳамда муҳаббат руҳида тарбиялаш, дунё тамаддунига муносиб ҳисса қўшган буюк аждодларимизга муносиб ворислар этиб тарбиялашда азиз устозларнинг масъулиятли ва шарафли меҳнати ҳар қанча таҳсину эътирофга лойиқдир, - деди З.Шодиева.
Байрам тадбирида вилоятимиз мактабларида фаолият олиб бораётган маҳоратли, салоҳиятли ва маърифатли 8 нафар ўқитувчи “Халқ таълими фидойиси” ҳамда 49 нафар педагог “Халқ таълими аълочиси” кўкрак нишони билан тақдирланди. Шунингдек, самарали фаолият юритган 31 нафар халқ таълими ходимлари – туман, шаҳар халқ таълими бўлими мудирлари, мактаб директорлари, методистлар, директор ўринбосарлари ва ўқитувчиларга фахрий ёрлиқлар топширилди.
Бундан ташқари, Мустақилликнинг 30 йиллиги муносабати билан халқ таълими вазирлиги томонидан ўтказилган “30 йилликка 30 та мукофот” танловида ғолиб бўлган 30 нафар ўқитувчи “Халқ таълими аълочиси” кўкрак нишони билан мукофотланди. Ушбу танловда “Энг яхши мақола”, “Энг яхши видеоролик” номинациялари бўйича 1545 нафар ўқитувчи иштирок этди.
Тадбирда халқ таълими бошқармаси бошлиғи З.Шодиевага халқ таълими вазирлигининг фахрий ёрлиғи топширилди.

8 teachers were awarded the badge "Devotion to Public Education" in Samarkand.
- My father and mother are teachers, so I know the selfless service of these professionals, - said the deputy governor of the region Khurshid Ochilov.  - We were far behind in the system of public education, and this year's results have made some progress.  Everyone worked together to achieve this.  If we are lucky, we will achieve even better results in the new academic year, and we hope that the quality of education will be raised by dedicated, experienced and knowledgeable teachers like you.
Zebiniso Shodieva, the head of the regional department of public education, who took part in the event, congratulated more than 58,000 teachers working in 1,260 schools in the region on their professional holiday.
“The responsible and honorable work of our dear teachers in educating the young people in the spirit of knowledge, high respect and love for our motherland and values, worthy heirs to our great ancestors who have made a worthy contribution to world civilization deserves all praise and recognition,” Z.Shodieva said.
At the event, 8 skilled, talented and enlightened teachers working in schools of the region were awarded the badge "Devotion to Public Education" and 49 teachers were awarded the badge "Excellence in Public Education."  Certificates of honor were also awarded to 31 effective public educators - heads of district and city public education departments, school principals, methodologists, deputy principals and teachers.
In addition, on the occasion of the 30th anniversary of Independence, 30 teachers who won the competition "30 awards for 30 years" held by the Ministry of Public Education were awarded the badge "Excellence in Public Education."  1545 teachers took part in the competition in the nominations "Best Article", "Best Video".
At the event, the head of the Department of Public Education Z. Shodieva was awarded a certificate of honor of the Ministry of Public Education.