Samarqand yengil atletika bo‘yicha Markaziy Osiyo ochiq chempionatiga mezbonlik qiladi
Joriy yilning 23-25   sentabr kunlari Samarqand shahrida yengil atletika bo‘yicha Markaziy Osiyo IV ochiq chempionati bo‘lib o‘tadi.
Xalqaro musobaqalarda 11 davlatdan 300 dan ortiq sportchi ishtirok etadi. Musobaqada ishtirok etish uchun yurtimizga Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Tojikiston, Malayziya, Tailand va Filippin terma jamoalari tashrif buyuradi.
Musobaqalar Sportni rivojlantirish vazirligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasi tomonidan Markaziy Osiyo yengil atletika assotsiatsiyasi va “O‘zbekneftgaz” AK ko‘magida tashkil etiladi.
Samarqand shahridagi “Afrosiyob Arena” sport majmuasi yengil atletika bo‘yicha Markaziy Osiyo ochiq chempionatiga shay holatga keltirildi.
Sportchilar asosiy yugurish yo‘nalishlaridan tashqari, texnik yo‘nalishlar, ya’ni balandlikka sakrash, tayanib sakrash, uzunlikka sakrash, disk, bolg‘a va nayza uloqtirish bo‘yicha ham bahslashadilar.
Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari deyarli barcha yo‘nalishlar bo‘yicha bellashadilar.
Musobaqaning uchinchi kuni “O‘zbekneftgaz” AJ boshqaruvi raisi kubogi hamda “Save Aral 2022” xalqaro xayriya yugurish musobaqasining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tadi.

The IV Central Asian Athletics Championship is going to be held in Samarkand on September 23-25 of this year.
More than 300 athletes from 11 countries will participate in international competitions. The national teams of Kyrgyzstan, Kazakhstan, Turkmenistan, Tajikistan, Malaysia, Thailand and the Philippines will visit our country to participate in the competition.
The competitions are organized by the Ministry of Sports Development, the National Olympic Committee and the Athletics Federation of Uzbekistan with the support of the Central Asian Athletics Association and “Uzbekneftgaz” JSC.”Afrosiyob Arena” sports complex in Samarkand city was prepared for the Central Asian Open Championship in athletics.
In addition to the main running events, athletes also compete in technical events, namely high jump, pole vault, long jump, discus, hammer and javelin.
Members of the national athletics team of Uzbekistan compete in almost all disciplines.
On the third day of the competition, the cup of the Chairman of the Board of JSC “Uzbekneftgaz” and the next stage of the international charity running competition “Save Aral 2022” will be held.