Samarqand viloyati va Shensi provinsiyasi o‘rtasida hamkorlik aloqalari rivojlanadi
Kuni kecha Samarqand viloyati va Shensi provinsiyasi o’rtasida iqtisodiy hamkorlik bo’yicha bitim imzolanganligi haqida xabar bergan edik.
Xitoy Xalq Respublikasidagi tashrifi doirasida bugun viloyat hokimi Erkinjon Turdimov Shensi provinsiyasi hamda Sian shahri partiya rahbarlari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Samarqand viloyati va Xitoyning Shensi provinsiyasi o‘rtasida do‘stlik va hamkorlikni rivojlantirish, tomonlar o‘rtasida do‘stona munosabatlarni mustahkamlash, sheriklik aloqalarini o‘rnatish, iqtisodiyot, fan va texnika, madaniyat va ta’lim, turizm, tarixiy yodgorliklarni muhofaza qilish va tadqiq etish sohalarida turli shakllarda almashinuv va hamkorlikni amalga oshirish masalalari kelishib olindi. O‘zaro manfaatli investitsiya loyihalarini amalga oshirish, tovar ayriboshlashni kengaytirish, savdo ko‘rgazmalari va yarmarkalar kabi yirik tadbirlarda faol ishtirok etish masalalari ham bugungi muhokama markazida bo’ldi.
Uchrashuv yakunida Erkinjon Turdimov Shensi provinsiyasi hamda Sian shahri rahbarlari va tadbirkorlarini Samarqandga taklif qildi. Tez kunlarda ikki mintaqa tadbirkorlari o’rtasida biznes forumlar va uchrashuvlar o’tkazish belgilandi.

Cooperation relationships between Samarkand region and Shaanxi province will develop
Yesterday we reported that an agreement on economic cooperation was signed between Samarkand region and Shaanxi province.
Within the framework of his visit to the People's Republic of China, regional governor Erkinjon Turdimov met with party leaders of Shaanxi Province and Xi'an.
The development of friendship and cooperation between the Samarkand region and the Shaanxi province of China, strengthening of friendly relations between the parties, establishment of partnership relations, economy, science and technology, culture and education, tourism, protection of historical monuments were discussed during the meeting. Issues of exchange and cooperation in various forms in the fields of production and research were agreed upon. Implementation of mutually beneficial investment projects, expansion of trade, active participation in major events such as trade exhibitions and fairs were also at the center of today's discussion. At the end of the meeting, Erkinjon Turdimov invited the leaders and businessmen of Shaanxi province and Xi'an city to Samarkand. Business forums and meetings between businessmen of the two regions have been scheduled in the near future.