Иштихон туманида жойлашган “Эшон Темирхон тўра” масжидининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов, Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Усмонхон Алимов бошчилигидаги уламолар қатнашди.
- “Эшони Темирхон тўра” жоме масжиди 1993 йилларда халқ ҳашари йўли билан қурилган бўлиб, масжиднинг янги биноси 2019-2021 йиллар давомида замонавий лойиҳа асосида таъмирланди, – дейди масжид имом хатиби Тошмуҳаммад Абилов. – Масжид ҳовлисининг умумий майдони 5 гектар, янги бино 1000 нафар намозхонга мўлжалланган.
Туманнинг Соҳибкор, Орлот, Қайирма, Ўзбекқўрғон, Боғихон маҳаллаларида яшовчи аҳолига хизмат қилувчи масжидда маъмурият (имом-хатиб, ноиблар) хоналари, ошхона, қоровулхона ва меҳмонхона каби қўшимча бинолар мавжуд.
***
Қўшработ туманидаги энг йирик “Домла Камолиддин Охун” жоме масжидининг очилиш маросими ҳам ўтказилди.
Вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов ва Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Усмонхон Алимов ва кенг жамоатчилик вакиллари дастлаб “Домла Камолиддин Охун” мақбарасини зиёрат қилди. Қуръони карим оятлари тиловати ўқилиб, дуо қилинди.
Шундан сўнг “Домла Камолиддин Охун” масжид ва мажмуасининг   очилиш маросими бўлиб ўтди.
Таъкидлаш лозимки, “Домла Камолиддин Охун” жоме масжиди 1990 йилларда ҳашар йўли билан қурилган бўлиб, 2020-2021 йиллар давомида замонавий лойиҳа асосида ҳашар йўли билан қайта қурилди. Масжид янги биносининг қурилиши 2020 йил 14 июнда бошланиб, 2021 йил 20 март ойида якунланди.

New mosques were commissioned ahead of Ramadan
It was attended by the governor of the region Erkinjon Turdimov, the chairman of the Muslim Board of Uzbekistan, Mufti Usmonkhon Alimov.
“The Eshoni Temirkhan Tora mosque was built in 1993 through the people's hashar, and the new building of the mosque was renovated in 2019-2021 on the basis of a modern design,” said the imam of the mosque Tashmuhammad Abilov.  - The total area of the mosque is 5 hectares, the new building is designed for 1,000 worshipers.
The mosque, which serves the population of Sohibkor, Orlot, Qayirma, Uzbekkurgan, Bogikhan mahallas of the district, has additional buildings such as administration rooms (imam-khatib, deputies), a kitchen, a guardhouse and a hotel.
The opening ceremony of the largest mosque "Domla Kamoliddin Axun" was also held in Koshrabat district.
The governor of the region Erkinjon Turdimov and chairman of the Muslim Board of Uzbekistan, Mufti Usmonkhon Alimov and members of the general public first visited the mausoleum of Domla Kamoliddin Axun.  The verses of the Qur'an were recited and prayers were said.
After that, the opening ceremony of the mosque and complex "Domla Kamoliddin Axun" took place.
It should be noted that the mosque "Domla Kamoliddin Axun" was built in the 1990s by hashar, and in 2020-2021 was reconstructed by hashar on the basis of a modern project.  Construction of the new building of the mosque began on June 14, 2020 and was completed on March 20, 2021.