Президент Шавкат Мирзиёев 2019 йилда вилоятга ташрифи чоғида бу ердаги дастлабки уйларни кўздан кечириб, янги лойиҳалар тақдимоти билан танишган эди. Ўтган даврда бу лойиҳалар ҳаётга кўчди. “Agromir Buildings” масъулияти чекланган жамияти томонидан мавзеда 16, 15, 14 ва 12 қаватли жами 47 та турар жой қурилди. Уларда 3 минг588 та хонадон бор.
Турар жойларнинг фасади 3 қаватли қопламадан иборат бўлиб, хонадонлар қишда иссиқ, ёзда салқин бўлишини таъминлайди. Биноларга видеокузатув тизими, юқори технологияли ёнғин хавфсизлиги ускуналари ўрнатилган. Ҳар бир хонадон алоҳида иситиш қозони билан жиҳозланган. Уйлар эгаларига тайёр ҳолда топширилмоқда.
Умуман, Қорасув мавзесида қурилган кўп қаватли уйлар сони 116 тага етди. Шунингдек, бу ерда 1 минг 600 ўринли мактаб, 120 ўринли болалар боғчаси, маҳалла фуқаролар йиғини биноси, савдо дўконлари, ўйин ва спорт майдончалари барпо этилган.
Жорий йилда яна 7 та 16 қаватли, 2 та 25 қаватли уйлар қурилмоқда.
Давлатимиз раҳбари уй-жойлар ва инфратузилма тармоқларининг сифатига алоҳида эътибор қаратди. Қурувчи ташкилотнинг сифат учун масъулияти ва жавобгарлигини янада кучайтирадиган механизм ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
– Ривожланган давлатлардагидек уйлар қуришни ўзлаштирдик, энди хизмат кўрсатишни ҳам шунга яраша яхшилаш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Чет эл тажрибаси асосида сервис турларини кенгайтириш, кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатувчи корхона ҳамда ёнғин хавфсизлигини таъминлаш бўйича махсус пункт ташкил этиш юзасидан тавсиялар берилди.

Samarkand is an ancient city. Just as it is important to preserve its historical image, it is also necessary to create conditions for the growing needs of the population.
Therefore, modern housing is being built in Karasuv district on the outskirts of the city.
President Shavkat Mirziyoyev inspected the first houses here and got acquainted with the presentation of new projects during his visit to the region in 2019. In the past, these projects have come to life. A total of 47 16-, 15-, 14- and 12-storey residential buildings were built in the area by Agromir Buildings LLC. They have 3,588 apartments.
The facade of the dwellings consists of a 3-storey covering, which ensures that the apartments are warm in winter and cool in summer. The buildings are equipped with video surveillance systems, high-tech fire safety equipment. Each apartment is equipped with a separate heating boiler. The houses are being handed over to the owners ready.
In total, the number of multi-storey houses built in the Karasuv district reached 116. There is also a school for 1,600 places, a kindergarten for 120 places, a building of the citizens' assembly, shops, playgrounds and sports grounds.
This year, 7 more 16-storey and 2 25-storey houses are under construction.
The head of state paid special attention to the quality of housing and infrastructure. The builder stressed the need to develop a mechanism that would further strengthen the organization’s responsibility and accountability for quality.
- We have mastered the construction of houses, as in developed countries, and now we need to improve services accordingly, - said Shavkat Mirziyoyev.
Recommendations were made on the basis of foreign experience to expand the range of services, the establishment of an enterprise servicing apartment buildings and a special point for fire safety.
The presentation of the Master Plan of Samarkand and projects for the expansion of the city was held here.