Yaponiyaning iqtisodiy mavzularni yoritishga ixtisoslashgan yetakchi bosma nashrlardan biri - «Forbes Japan» jurnalining 2023-yil aprel sonida O‘zbekistonga bag‘ishlangan maqolalar chop etildi.
Ushbu jurnalda chop etilgan birinchi maqola taniqli aktyor va kinorejissyor Takeshi Kitanoning xalqaro faoliyati haqida bo‘lib, uning "Ipak yo‘li durdonasi" XIV Toshkent xalqaro kinofestivalidagi ishtiroki yoritilgan.
Nashrda taniqli yapon rejissyorining ushbu kinofestivalda ishtiroki mahalliy hamjamiyat va yosh kinoijodkorlar tomonidan katta qiziqish kutib olingani qayd etilgan. "Toshkent kinofestivalida Takeshi Kitanoning "Sonatina" filmi namoyish qilindi. Ushbu film festivalning "Jahon kinematografiya rivojiga qo‘shgan alohida xizmati uchun» maxsus sovrini bilan taqdirlangan", deyiladi materialda.
Maqolada, shuningdek, o‘zbek-yapon aloqalari uzoq tarixga ega ekani ma’lum qilingan. Xususan, Ikkinchi jahon urushidan so‘ng O‘zbekistonga olib kelingan yapon harbiy asirlari tomonidan qurilgan Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri alohida o‘rin tutishi qayd etilgan.
Shuningdek, "Forbes Japan" jurnalida yaponiyalik taniqli yozuvchi va xalqaro jurnalist Ryuichi Teshimaning "China Trigger" (“Xitoy faktori”) romanidan joy olgan "Moviy makon" nomli hikoyasi ham chop etildi.
E’tiborlisi, "Moviy makon" hikoyasi muqovasida Samarqanddagi Sherdor madrasasi tasvirlangan bo‘lib, u Mis Lovrens nomli qahramonning ko‘hna Samarqand shahriga safari xotiralaridan iborat. Hikoyada, Samarqand "Dunyodagi vohalarning eng mashhur durdonasi" deya ta’riflangan. Shuningdek, unda Samarqand shahrining tarixi, Registon, Bibixonim majmuasi, Afrosiyob tepaliklari, Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi kabi qadimiy obida va maskanlar, o‘zbek milliy liboslari, bozorlardagi o‘zgacha shukuh yuksak mahorat bilan tasvirlangan.
Eslatib o‘tamiz, "Forbes Japan" jurnali 2014-yilda dunyoning eng taniqli moliyaviy va iqtisodiy jurnalidan biri "Forbes"ning Yaponiyadagi tahririyati sifatida tashkil etilgan. Jurnal oyiga bir marotaba 80 ming nusxada chop etiladi.

The rich cultural and tourist heritage of Uzbekistan in the eyes of the Japanese mass media
“Dunyo” AA reporter reports that “Forbes Japan” which is one of Japan's leading print publications specializing in covering economic issues, published articles on Uzbekistan in the issue of April in 2023.
The first article published in this magazine is about the international activities of the famous actor and film director Takeshi Kitano, and his participation in the XIV Tashkent International Film Festival “Silk Road Masterpiece” is covered. The publication noted that the participation of the famous Japanese director in this film festival was met with great interest by the local community and young filmmakers. Takeshi Kitano's film “Sonatina” was screened at the Tashkent film festival. This film was awarded with a special prize of the festival “For special contribution to the development of world cinematography”, the material says.
The article also states that Uzbek-Japanese relations have a long history. In particular, the State Academic Grand Theater of Uzbekistan named after Alisher Navoi, built by Japanese prisoners of war brought to Uzbekistan after the Second World War, has a special place.
Forbes Japan magazine also published the story “Blue Space” from the novel "China Trigger" by Ryuichi Teshima, a well-known Japanese writer and international journalist.
It is noteworthy that the cover of the story ”Blue Space” depicts the Sherdar madrasa in Samarkand, and it consists of the memories of a trip to the old city of Samarkand by a hero named Miss Lawrence. In the story, Samarkand is described as “the most famous masterpiece of oases (oasis) in the world.” Also, the history of the city of Samarkand, ancient monuments such as Registan, Bibikhanim, Afrosiyob, Mirzo Ulugbek observatory, Uzbek national costumes, and the unique beauty of the bazaars are described with high skill.
Let us remind you that “Forbes Japan” magazine was established in 2014 as the editorial office of one of the world's most famous financial and economic magazines, “Forbes” in Japan. The magazine is published once a month in 80,000 copies.