Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг ташаббуси билан республикамиз вилоятлари Қорақалпоғистондаги туманларга бириктирилган бўлиб, ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга ёрдам бериб келмоқда.
Мазкур ташаббусга кўра, Самарқанд вилояти Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус туманини ўз тажрибаси асосида янада ривожлантиришга кўмаклашяпти.
Нукус туманини 2022-2024 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли саломатлигини сақлаш, қурилиш-бунёдкорлик ишлари, янги корхоналарни ишга тушириш ва иш ўринлари яратиш, бир сўз билан айтганда, ҳар томонлама ривожлантириш учун Самарқанд вилояти томонидан 898,5 миллиард сўмлик лойиҳалар ишлаб чиқилган.
Мазкур ташаббус асосида тасдиқланган “Йўл харитаси”га кўра бугун Нукус туманида қатор объектлар фойдаланишга топширилмоқда. Нукусликларнинг қувончига сабаб бўлаётган мазкур тадбирларда 300 нафардан ортиқ самарқандлик фаоллар ҳам иштирок этишмоқда.
Расман фойдаланишга топширилган илк маскан, қиймати 7,2 миллиард сўмлик лойиҳа асосида 6,5 гектар майдонда бунёд этилган “Хотира майдони” бўлди.

According to this initiative, the Samarkand region is helping to further develop the Nukus district of the Republic of Karakalpakistan based on its experience.
Projects worth 898.5 billion soums were developed by the Samarkand region for the socio-economic development of Nukus district, health care of the population, construction and creative works, launching of new enterprises and job creation, in short, all-round development in 2022-2024,.
A number of facilities are being commissioned in Nukus district today according to the "Roadmap" approved on the basis of this initiative,. More than 300 activists from Samarkand are also participating in these events, which are causing the joy of the people of Nukus.
The first place officially put into use was the "Memorial Square" built on an area of 6.5 hectares based on a project worth 7.2 billion soums.