Навоий ғазал ва рубоийлари турли тилларда ўқилди
Бугун Самарқанд шаҳридаги Алишер Навоий номидаги марказий истироҳат боғи эрта тонгдан давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, профессор-ўқитувчилар, ёзувчилар, шоирлар, талаба ва ўқувчилар билан гавжум бўлди.
Буюк мутафаккир таваллудининг 580 йиллиги муносабати билан боғ марказида ўрнатилган Алишер Навоий ҳайкали пойида тадбир ўтказилди. Унда буюк бобокалонимизнинг ҳаёти, бой маданий мероси ва бугунги кундаги қадр-қиммати хусусида фикр юритилди.
Ҳазрат Навоий асарлари дунё халқларининг бебаҳо маънавий меросига айлангани қайд этилди. Турли тилларда ғазал ва рубоийларидан намуналар ўқилди.
Вилоят мусиқали драма театри санъаткорлари томонидан Навоий сиймоси акс эттирилган саҳна кўринишлари намойиш этилди.
Тадбир иштирокчилари Алишер Навоий ҳайкали пойига гулчамбарлар қўйди.
Санага бағишланган тадбирлар Самарқанд шаҳридаги ёшлар марказида концерт дастури ва мушоира кечаси билан давом этди.

Today, the Alisher Navoi Central Park in Samarkand was crowded with representatives of state and public organizations, professors, writers, poets, students and pupils.
An event dedicated to the 580th anniversary of the great thinker was held at the foot of the statue of Alisher Navoi in the center of the park. It reflected on the life of our great ancestor, his rich cultural heritage and his present-day dignity.
It was noted that the works of Hazrat Navoi have become an invaluable spiritual heritage of the peoples of the world. Samples of ghazals and quatrains were read in different languages.
Artists of the regional musical-drama theater performed scenes depicting the image of Navoi.
Participants of the event laid wreaths at the foot of the statue of Alisher Navoi.
The events dedicated to the date continued with a concert program and a poetry evening at the Youth Center in Samarkand.