Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим: декларациядан – амалиётга
Бундан 5 йил олдин дастлабки Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми ташкил қилиниб, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал муаммоларнинг Самарқанддаги муҳокамаси йўлга қўйилганди. Ўшанда инсон ҳуқуқлари муҳокамасида “Самарқанд руҳи” пайдо бўлди. 2020 йилда онлайн форматда ўтказилган иккинчи Самарқанд форуми ёшлар ҳуқуқига бағишланди.
Бу галги учинчи Самарқанд форумида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ва Инсон ҳуқуқлари кенгашининг 46-сессиясида илгари сурилган ташаббус асосида инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни ривожлантириш муаммолари муҳокама қилинади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Глобал форумни очар экан, тадбирни “Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим: декларациядан – амалиётга” шиори асосида ўтказишни таклиф қилди.
Очилиш маросимида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк видеомурожаати, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси вазифасини бажарувчи Мунир Мамедзаде табриги, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши раиси, элчи Федерико Вильегас видеомурожаати, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори Маттео Мекаччи табриги, Европа Кенгаши Инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги бошқармаси бош директори Христос Гиякумопулос видеомурожаати тингланди. МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев нутқини МДҲ Ижроия қўмитаси раиси ўринбосари – Ижрочи котиби Бекетжан Жумаханов ўқиб эшиттирди.
Глобал форумда халқаро, минтақавий ва хорижий ташкилотларнинг 100 нафардан ортиқ вакили оффлайн ва онлайн тарзда иштирок этмоқда. Жумладан, 10 та халқаро ва 6 та минтақавий ташкилот, 30 давлатдан инсон ҳуқуқлари бўйича етакчи хорижий экспертлар ҳамда профессор-мутахассислар қатнашмоқда.
Форум иштирокчилари сафида, шунингдек, 150 та миллий ташкилотнинг 2 минг нафардан зиёд вакили бор. Улар асосан 20 та вазирлик ва идоралар, юртимизнинг барча ҳудудларидан 50 та олий таълим муассасаси ва илмий ташкилотлар, 60 дан ортиқ фуқаролик жамияти институти, жумладан, ёшлар ташкилотлари фаолларидан иборат.
Иштирокчиларга инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим мавзуига оид 10 дан ортиқ адабиёт ҳамда “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналининг махсус сони тақдим этилди.

The Global Forum "Education in the field of human rights" has started its work in Samarkand city.
The first Asian Forum on Human Rights was organized and the discussion of global issues in the field of human rights was started in Samarkand 5 years ago,. At that time, the "Spirit of Samarkand" appeared in the discussion of human rights. The second Samarkand Forum held online in 2020 was dedicated to youth rights.
Next time, the third Samarkand forum is going to discuss the problems of development of education in the field of human rights based on the initiative put forward by the President of the Republic of Uzbekistan at the 76th session of the UN General Assembly and the 46th session of the Human Rights Council. while opening the Global Forum, Akmal Saidov, director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan suggested holding the event under the motto “According to human rights, education: from declaration to practice".
The video message of the UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk, the greetings of the UN Permanent Coordinator in Uzbekistan Munir Mamedzadeh, the video message of the Chairman of the UN Human Rights Council, Ambassador Federico Villegas, the greetings of the Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Matteo Mecacci, the Council of Europe Human The video message of Christos Ghiakumopoulos, Director General of the Office of Rights and Rule of Law was heard at the opening ceremony. The speech of the Chairman of the CIS Executive Committee - Executive Secretary Sergey Lebedev was read by the Deputy Chairman of the CIS Executive Committee - Executive Secretary Beketzhan Jumakhanov.
More than 100 representatives of international, regional and foreign organizations are participating in the global forum offline and online. In particular, 10 international and 6 regional organizations, leading foreign human rights experts and professors from 30 countries are participating.
There are also more than 2,000 representatives of 150 national organizations among the participants of the forum. They mainly consist of activists from 20 ministries and agencies, 50 higher educational institutions and scientific organizations from all regions of our country, more than 60 civil society institutions, including youth organizations.
The participants were presented with more than 10 literature on the topic of education in the field of human rights and a special issue of the magazine “Democratization and Human Rights”.