“ICTEXPO” – axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ko‘rgazmasining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
“ICTWEEK – 2022” AKT haftaligi doirasida “ICTEXPO” – axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ko‘rgazmasining rasmiy ochilish marosimi o‘tkazildi.
Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov va Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov ishtirok etdi.
“ICTEXPO” ko‘rgazmasi – axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida milliy va xalqaro ishlanmalar va yutuqlarni namoyish etishga qaratilgan xalqaro ko‘rgazma hisoblanadi.

The official opening ceremony of "ICTEXPO" - information and communication technologies exhibition has been held
The official opening ceremony of the information and communication technologies exhibition "ICTEXPO" was held as part of the ICT week "ICTWEEK - 2022".
Minister of Information Technologies and Communications Development Sherzod Shermatov and Governor of Samarkand Region Erkinjon Turdimov took part in it.
"ICTEXPO" exhibition is an international exhibition aimed at demonstrating national and international developments and achievements in the field of information and communication technologies.