Ҳоким айрим маҳалла раислари фаолиятини танқид қилди
Айни кунларда вилоятимизда фаолият юритаётган маҳалла раислари учун малака ошириш ўқув-семинарининг якуний - бешинчи босқичи ўтказилмоқда.
Самарқанд давлат университетида Пахтачи, Тойлоқ, Ургут ҳамда Қўшработ туманларидаги 249 нафар маҳалла раислари иштирокида ўтказилган семинарда вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов иштирок этди.
Вилоят ҳокими раисларнинг жамиятдаги роли ҳақида сўз юритиб, маҳаллада фаолият олиб бораётган ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли ва профилактика инспекторга бош бўлиб, кераклигини таъкидлади.
- Маҳалла раиси маҳалланинг эгаси, етакчиси бўлиб ишлаши ва аҳоли ундан рози бўлиб яшаши керак, - деди Э.Турдимов. – Бешовлон аҳолининг муаммосини ўрганиши ва биргаликда ечим топиши лозим. Маҳалла раиси янги ғоялар, ташаббуслар билан тегишли раҳбарларга, туман ҳокимларига, керак бўлса вилоят ҳокимига чиқиши зарур. Агар ҳар бир маҳалла раиси халқнинг дарди билан яшаса, талабчан бўлса, раҳбарлар унга ҳисобот беради.
Учрашувда вилоят ҳокими ўз ишига масъулиятсизлик билан ёндашаётган айрим маҳалла раислари фаолиятини танқидий таҳлил қилди ва мавжуд муаммолар атрофлича муҳокама этилиб, ечими юзасидан масъулларга топшириқлар берилди.

Currently, the final - fifth stage of the training-seminar for neighborhood chairpersons operating in our region is being held.
Governor of the region Erkinjon Turdimov participated in the seminar held at Samarkand State University with the participation of 249 neighborhood chairmen of Pakhtachi, Toyloq, Urgut and Kushrabot districts.
Speaking about the role of chairpersons in society, the governor of the region emphasized the need for an assistant mayor, a youth leader, a women's activist, and a preventive inspector.
- The chairman of the neighborhood should work as the owner and leader of the neighborhood and the residents should live with him, - said E.Turdimov. – five of them should study the problem of the population and find a solution together. The chairman of the neighborhood should present new ideas and initiatives to the relevant leaders, district authorities, and if necessary, to the regional government. If each neighborhood chairman lives with the pain of the people, if he is demanding, the leaders will report to him.
At the meeting, the governor of the region critically analyzed the activities of some neighborhood chairmen who approach their work irresponsibly, existing problems were discussed in detail, and tasks were given to those responsible for their solution.