Мамлакатимизда меҳмон бўлиб турган Европа парламентининг Марказий Осиё ва Мўғулистон билан алоқалар бўйича делегацияси раиси, Италиядан сайланган Европарламент депутати Фулвио Мартушелло 30 март куни Самарқандга келди.
Самарқанд вилояти ҳокимлигида ўтказилган учрашувда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Жамшид Ўроқов ва Фулвио Мартушелло Европа мамлакатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари юзасидан ўзаро фикр алмашишди.
Ж.Ўроқов Европа иттифоқига аъзо мамлакатлар билан ижтимоий-иқтисодий алоқалар йил сайин ривожланиб бораётганлигини таъкидлади. Жумладан, Италия билан амалга оширилаётган иқтисодий ҳамкорлик натижасида 2020 йилда Самарқанд вилоятининг Италия билан ўзаро товар айланмаси 6,9 миллион АҚШ долларини ташкил этган. Хусусан, экспорт 0,6 миллион, импорт эса 6,3 миллион АҚШ долларини ташкил қилган. Шунингдек, бугунги кунда вилоятда Италия капитали иштирокида учта қўшма корхона ҳамда битта хорижий корхона фаолият юритмоқда.
Ўз навбатида Фулвио Мартушелло ҳам ҳамкорликни кучайтириш тарафдори эканлигини таъкидлаб, Европа иттифоқи Ўзбекистон билан ҳар томонлама алоқаларни мустаҳкамлашни маъқуллашини маълум қилди.
Учрашув давомида томонлар ўзларни қизиқтирган саволларга жавоб топиб, келгуси ҳамкорлик йўналишларини белгилаб олишди.
Фулвио Мартушелло ҳамроҳлари билан биргаликда Самарқанд шаҳрининг диққатга сазовор жойларида бўлиб, халқимизнинг бетакрор маданий мероси билан танишди.
– Тошкентда ўтказилган учрашувларда мутасаддилар Самарқандга саёҳатга таклиф қилишди, – дейди Фулвио Мартушелло. – Бу бежизга эмас экан. Бой маданий мероси Самарқанднинг туризм соҳасида улкан имкониятларга эга эканлигидан далолат. Вилоят ҳокимлигида ўтказилган учрашувда ҳам бу борада фикрлашдик. Мавжуд имкониятдан тўғри фойдаланилса, мамлакатда, айнан Самарқандда туризм кутилган даражада ривожланади. Бизнинг бугунги ташрифимиз ҳам Европа мамлакатлари ва Ўзбекистон ҳамкорлигини янада ривожлантиришга қаратилган.

At the meeting, the first deputy governor of the region Jamshid Urokov and Fulvio Martushello exchanged views on the prospects of cooperation with European countries in the Samarkand regional administration.
J.Urokov noted that socio-economic relations with EU member states are developing year by year. In particular, as a result of economic cooperation with Italy, the trade turnover of Samarkand region with Italy amounted to 6.9 million US dollars in 2020. In particular, exports amounted to $ 0.6 million and imports to $ 6.3 million. There are also three joint ventures with Italian capital and one foreign company in the region.
In turn, Fulvio Martushello stressed the need to strengthen cooperation, noting that the European Union welcomes the strengthening of comprehensive relations with Uzbekistan.
During the meeting, the parties found answers to their questions and identified areas for future cooperation.
Fulvio Martushello and his companions visited the sights of Samarkand and got acquainted with the unique cultural heritage of our people.
- At the meetings, officials invited me to travel to Samarkand, - said Fulvio Martushello in Tashkent. "It's not in vain." The rich cultural heritage of Samarkand testifies to its huge potential in the field of tourism. We also discussed this issue at a meeting in the regional administration. If the existing opportunities are used properly, tourism in the country, especially in Samarkand, will develop at the expected level. Our visit today is also aimed at further developing cooperation between European countries and Uzbekistan.