Франция пойтахтидаги Араб дунёси институтида ташкил этилаётган "Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари" кўргазмаси 23 ноябрда бошланиб, келаси йил 4 июнига қадар бўлиб ўтади.
Кўргазмада XIX – XX аср ўрталарига оид миллий тўқимачилик маҳсулотлари, либослар, безаклар, Бухоро амирлиги даврининг зардўзли чопонлари, шунингдек, Ўзбекистон давлат музейлари коллекциясидан тўпланган Туркистон авангардига оид рангтасвир асарлар ўрин олади.
"Биз халқаро аудиторияга юртимизнинг бой меросини тақдим этишдан бениҳоя хурсандмиз. Умид қиламизки, ушбу лойиҳа халқларимиз ўртасидаги маданий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади ва шу орқали ўзбек миллатини бутун дунёга танитишда ўз ҳиссасини қўшади", — деди Саида Мирзиёева.

The glance of European is at Uzbekistan: a major cultural exhibition is being launched in Paris
The exhibition “Road to Samarkand. Miracles of Silk and Gold” being organized at the Institute of the Arab World in the capital of France is going to start on November 23 and last until June 4 next year.
The exhibition includes national textile products, dresses, decorations of the mid-19th-20th centuries, gilded cloaks of the Bukhara Emirate, as well as paintings of the Turkestan avant-garde collected from the collection of the state museums of Uzbekistan.
Saida Mirziyoeva said “We are very happy to present the rich heritage of our country to the international audience. We hope that this project will serve to further strengthen the cultural cooperation between our peoples and thereby contribute to the introduction of the Uzbek nation to the whole world.”