Самарқанд шаҳридаги ёшлар марказида вилоят ва шаҳар сектор раҳбарлари, миллий гвардия, фавқулодда вазиятлар бошқармалари ва бошқа мутасадди ташкилотлар масъуллари ҳамда туристларга хизмат кўрсатадиган тадбиркорлар иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Унда тунги вақтда фаолият юритувчи умумий овқатланиш корхоналари ва кўнгилочар объектлар фаолиятини тартибга солиш ва тўғри йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
– Туризм нафақат Самарқанд шаҳри, балки вилоятимиз иқтисодиётининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади, – деди вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов. – Кейинги пайтда юртимизда сайёҳликни замон талаблари даражасида ривожлантириш, маҳаллий ва хорижлик сайёҳлар учун ҳар томонлама қулай шароит яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Соҳа субъектлари ва сайёҳлар учун жуда катта имтиёз ва имкониятлар яратилди, виза ва бошқа тартиблар такомиллаштирилди. Президентимиз ҳар гал Самарқандга келганларида бу борада амалга оширишимиз керак бўлган вазифаларни белгилаб бермоқда. Пандемиядан кейин секин-аста ушбу соҳа ўз ҳолига қайтмоқда. Самарқанд шаҳрида сайёҳлар кўпайиб қолди. Энди гап уларга сифатли хизмат кўрсатиш, мароқли ҳордиқ чиқаришларига имконият яратиш, Самарқандда бир неча кун қолишларига ва яна қайтиб келишларига эришиш. Умуман, сайёҳликни мавсумий эмас, доимий жараёнга айлантиришимиз керак.
Учрашувда яқинда Самарқанд шаҳрида юзага келган сайёҳлар билан боғлиқ вазиятга ҳам эътибор қаратилиб, ички ишлар ходимларининг хатти-ҳаракати танқид қилинди. Айни пайтда мазкур ҳолат юзасидан тегишли идоралар томонидан хизмат текшируви олиб борилаётгани ва ички ишлар идоралари ходимларининг хатти-ҳаракатига ҳуқуқий баҳо берилиши қайд этилди.
Тадбирда шаҳардаги овқатланиш корхоналари, кўнгилочар ва савдо объектлари, маданият ташкилотларининг жамоат хавфсизлиги ва аҳоли осойишталигини таъминлаган ҳолда тўсқинликсиз фаолият кўрсатишини таъминлаш лозимлиги қайд этилди. Бунда Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 24 июлдаги “Тунги вақтда фаолият юритувчи умумий овқатланиш корхоналари ва кўнгилочар объектларда жамоат хавфсизлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида қарори” ва бошқа тартибларга риоя этиш зарурлиги таъкидланди.

A meeting with the participation of heads of regional and city sectors, officials of the National Guard, emergency departments and other relevant organizations, as well as entrepreneurs serving tourists has been held at the Youth Center in
Samarkand. The issues of regulation and proper functioning of night catering establishments and entertainment facilities were discussed at the meeting.
- Tourism is not only the city of Samarkand, but also one of the main ways of the regional economy, - said the governor of the region Erkinjon Turdimov. “Recently, special attention has been paid to the development of tourism at the level of modern requirements, the creation of all-round favorable conditions for local and foreign tourists in our country. Great benefits and opportunities have been created for industry entities and tourists, visas and other procedures have been improved. Every time the President visits Samarkand, he outlines the tasks we need to fulfill in this regard. After the pandemic, the industry is slowly returning to normal. The number of tourists in Samarkand has increased. Now it is a matter of providing them with quality service, an opportunity to have an interesting holiday, to stay in Samarkand for a few days and come back again. In general, we need to make tourism a permanent process, not a seasonal one.
The meeting also focused on the recent situation with tourists in Samarkand and criticized the behavior of police officers. It was noted that the relevant agencies are currently conducting a service inspection and a legal assessment of the actions of police officers.
It was noted at the event that it is necessary to ensure the smooth operation of catering establishments, entertainment and trade facilities, cultural organizations in the city, ensuring public safety and public order. It was noted that the Cabinet of Ministers of July 24, 2019 "Resolution on additional measures to ensure public safety in public catering establishments and entertainment facilities operating at night" and other procedures should be followed.